На фона на тенденцията за траен (поне от месец май) спад в износа на Китай, главно за азиатските пазари и Европа, експортът за Русия през октомври бележи двуцифрен ръст. Това показват данни на китайските митници, цитирани от Ройтерс и БТА. Износът за Русия донякъде тушира спада за много други пазари.

В същото време МВФ увеличи прогнозата си за икономическия растеж на втората по големина икономика в глобален мащаб.

Икономически живец за Русия

Китайските доставки в Русия се увеличават със 17 на сто до 8,69 милиарда долара спрямо същия месец на миналата година. Макар и да спада спрямо регистрирания през септември ръст от 21 на сто, износът за Русия е в рязък контраст с общия спад на китайския износ за периода от 6,4 на сто.

Китай осигурява на Русия икономическа жизненост след наложените на страната санкции заради инвазията й в Украйна, посочва Ройтерс.

Двустранната търговия в периода януари-октомври достигна 196,48 милиарда долара, или с 27,7 на сто повече от същия период на миналата година, сочат данни от китайските митници.

В края на октомври руските и китайските бизнеси в североизточната провинция Ляонин подписаха серия споразумения за сътрудничество в много сектори - от производството и логистиката до електронната търговия и селското стопанство.

Руският енергиен гигант "Газпром" пък през октомври обяви, че проектира газопровод от региона на Сахалин до Китай.

Износът като цяло спада 

Китайската търговия обяви неочаквани за анализаторите данни за октомври, които са напът да повлияят сериозно на световните пазари, съобщават Ройтерс и ДПА.

Общият спад на вноса и износа за месеца на годишна база е 2,5 на сто, обявиха местните митнически власти, като вносът расте с 3 на сто, но износът спада с цели 6,4 на сто. Експертите очакваха износът да спадне, но не толкова много, а ръстът на вноса се приема като истинска изненада.

Спадът на вноса и износа спрямо септември възлиза на 5,2 на сто.

Втората световна икономика в момента се бори с криза в сектора на недвижимите имоти и слабо глобално търсене.

Като цяло Китай регистрира постоянен спад на износа на годишна база от май насам. Износът на страната за Югоизточна Азия и Европа през октомври бележи двуцифрени стойности, този за САЩ спада с 8 на сто, но за Русия скача с цели 17 на сто.

По отношение на различните продуктови категории, вносът на петрол расте и по отношение на обемите, и по отношение на цените, но този на редкоземни елементи пада.

Спада износът на обувки и играчки, а този на смартфони и електроуреди за домашна употреба расте.

Износът на автомобили продължава да расте с двуцифрени стойности, но скоростта започва да намалява - от 60 на сто през предходните месеци до 50 на сто през октомври.

Подобрена прогноза

Международният валутен фонд (МВФ) преразгледа към повишение прогнозата си за растежа на Китай през 2023 г. до 5,4 на сто на фона на възстановяването на потреблението и неотдавнашните мерки на правителството, предаде Франс прес.

Предходната прогноза за втората по-големина икономика в света бе за 5 на сто. МВФ повиши прогнозата си за китайския брутен вътрешен продукт (БВП) за 2024 г., предвиждайки растеж от 4,6 на сто спрямо 4,2 на сто преди това.

Подобрението на прогнозите отразява "силния растеж на вътрешното търсене, най-вече на потреблението, след премахването на локдауните за COVID" заяви на пресконференция в Пекин главният икономист на МВФ Гита Гопинат.

Повишената прогноза се обяснява и с "по-силния от очакваното растеж през третото тримесечие и оповестените неотдавна нови мерки за подкрепа", добави тя.

През третото тримесечие БВП на Китай е нараснал с 4,9 на сто на годишна основа, с по-нисък темп от регистрирания през предходното тримесечие (+6,3 на сто), но надвишаващ очакванията на анализаторите благодарение на възстановяването на потреблението.

ИЗБРАНО