Вносът на работна ръка не е само за ниските нива, вече се търсят и специалисти
Иван Шербанов и Мария Динева от Manpower България в студиото на подкаста "Какво могат парите"
Пазарът на труда у нас е силно повлиян от глобалните бизнес тенденции, свързани с фокуса върху автоматизация и дигитализация на бизнес процесите, навлизането на изкуствения интелект в различни сфери. Друга гореща тема, която ще остане и в следващите години, е преквалификацията и доквалификацията на работната сила, която до голяма степен е свързана с изброените по-горе процеси на модернизация и иновации. Това споделиха в студиото на бизнес подкаста "Какво могат парите" Иван Шербанов, изпълнителен директор на Manpower България, и Мария Динева, директор за България на Assert International.
Мисленето за България като за дестинация с евтина работна ръка и специалисти вече се променя. Разходите за труд у нас през последните години растат изпреварващо спрямо средното за Европа и една от причините е, че все повече говорим за една международна среда на правене на бизнес и привличане на таланти. Covid-19 доведе до разместване, преосмисляне по отношение на работното място и развитие, смяна на работни места. В момента много силен фокус за компаниите е да задържат тези таланти, сподели Иван Шербанов.
В разходи за труд трябва да имаме предвид не само заплатите, но и всички допълнителни пакети, които компаниите предоставят - ваучери, застраховане, пакети за здравето и благополучието на служителите, за обучение и квалификация и др. Тези пакети вече се превърнаха в традиционна част от възнаграждението на един служител и са очаквани като нещо почти задължително, посочи Мария Динева.
Необходимостта от внос на работна сила е една от ключовите теми, обсъдени в интервюто. Ръстът на доходите у нас кара компаниите да се оглеждат за други възможности за привличане на служители и работници, обясни г-н Шербанов. Ако допреди няколко години липсата на кадри и необходимостта от внос на работна сила беше повече съсредоточена към ниските нива в компаниите - физически труд, обслужване, кол центрове - сега наблюдаваме това и при експертните нива. Например, инженери, IT специалисти, финансисти. В момента един процес по назначаване на хора от трети страни отнема около 6 месеца като административна процедура, но с по-сериозна дигитализация той може да бъде сведен до 3, сподели събеседникът.
Темата за внос на работна сила от трети страни е многопластова, подчертаха гостите. Тя не е свързана само с това една компания да намали своите разходи, но открива множество други теми и рискове, например с интеграцията на тези хора в общността, преодоляването на културните различия и пр. Иван Шербанов даде пример с Полша, където процесът по подбор и филтрация на дестинациите и кадрите вероятно не е бил достатъчно качествен и в момента се наблюдава обратната тенденция на затваряне на пазара.
В интервюто беше обсъдена тенденцията у нас и в Европа за увеличаване на процента на т.нар. неработещи млади - които нито са ангажирани с образователен процес, нито пък работят. Гостите от Manpower обърнаха внимание, че тази статистика не представя докрай реалността, тъй като все повече млади хора се насочват към свободни професии, свързани със създаване на дигитално съдържание и работа в социалните мрежи - и когато не отчитат официално тази своя дейност, не попадат в статистиката.
Нарушен е диалогът между поколенията. Правителството, институциите не комуникират достатъчно с младите хора, така че да създадат подходящите условия за тяхното кариерно развитие. Включването на младите работещи, т.нар. Gen Z, на пазара на труда дава своето отражение върху начина, по който компаниите намират и задържат своите кадри. При младите възнаграждението не е единствената и най-важна мотивация за работа, но това да припознават ценностите на компанията, да работят за кауза, да имат принос към нещо, в което вярват, каза изпълнителният директор на Manpower Bulgaria.
В интервюто ще научите още:
- Кои са предизвикателства пред бизнеса в България при търсенето и наемането на таланти и как преодоляват тези пречки?
- Как компаниите отговарят на повишеното търсене на баланс между личен и професионален живот?
- В кои сектори ръстът на разходите за труд е най-голям и какви са очакванията на служителите?
- Как AI и новите технологии ще променят пазара на труда?
- Къде е необходим внос на работна ръка у нас и готови ли са бизнесът и администрацията за тези процеси? Какви са възможностите и рисковете и ще влезе ли принципът на квотите у нас?
- Как новото поколение търси работа и какво е важно за тези млади хора? Как да се справим с "изтичането на мозъци"?