Меморандумът между България, държавите от еврогрупата и Европейската комисия, благодарение на който страната ни започва подготовката за сечене на евромонети е стъпка в правилната посока. Очевидно България има отворен диалог по темата с ЕК, която е единия от двата много важни партньора по пътя ни към еврозоната, другият е Европейската централна банка. Сега за нашите партньори е важно да видят каква ще бъде политическата картина в България от тук нататък. Важно е страната ни да има редовно правителство, което да гарантира изпълнението на критериите свързани с инфлацията, бюджетния дефицит и държавния дълг, каза София Касидова, бивш зам.-министър на икономиката а сега ръководител на екип за стратегическо развитие, пазари и икономически анализи в Българската банка за развитие.
Инфлацията, единият от важните критерии по които България ще бъде оценявана дали е готова за влизане в еврозоната, е висока във всички държави на ЕС. Това се случва при натрупващи се кризи, най-тежката от които сега е енергийната, и която няма изгледи скоро да бъде разрешена. Тя е външен фактор за България и ЕС, върху който ние нямаме възможност да влияем. Енергийната криза ще продължи да оказва влияние върху цените и инфлацията. Това ще бъде проблем за България, но той е валиден и за всички останали държави в еврозоната, обясни Касидова.
- Как се формира критерия за инфлация, по който България ще се оценява за прием в еврозоната?
- Възможно ли е доходите у нас да се изравнят с тези на държавите от еврозоната?
- Кои са най-гръмогласните аргументи на противниците за влизане на България в еврозоната?
Отговорите на София Касидова гледайте в бизнес подкаста "Какво могат парите?" със Стефан Кунчев.
София Касидова ще бъде модератор на панела "Еврозоната - увеличаване на доходите и ползите за бизнеса" в бизнес конференция организирана от Dir.bg заедно с КРИБ и Агенцията за насърчаване на малките и средни предприятия на 9 декември в SOFIA EVENT CENTER. Форумът "България в Еврозоната - предимства и възможности" ще бъде открит от президента Румен Радев.
Визитка:
От 2017 г. София Касидова ръководи екипа за стратегическо развитие, пазарни и икономически анализи и зелени политики в ББР. От 2006 до 2010 г. е вицепрезидент на Черноморската банка за търговия и развитие - международна финансова институция с мандат за икономическото развитие на страните от Черноморския регион и финансираща проекти в областта на инфраструктурата, енергетиката и индустрията.
Започва банковата си кариера през 1995 г. като последователно заема позиции в Йонийска банка на Гърция (Ionian Bank, клон България), във фонд за капиталови инвестиции "Hex Capital" (Чехия), в БНБ, в ДСК Банка, в инвестиционната банка CSFB.
През 2001 - 2003 г. е назначена за заместник-министър на икономиката с ресор икономически въпроси и част от екипа на България за присъединяване към ЕС. Координира подготовката, изпълнението и мониторинга на проекти, финансирани по програма ФАР на ЕС. Била е член на екипа за преговори на България за членство в НАТО с ресор икономически въпроси и плана за реформи. През този период отговаря и за връзките и преговорите със Световната търговска организация, със Световна банка и Международния валутен фонд.
От 2003 г. до 2005 г. е заместник-министър на транспорта с ресор управление на големите инфраструктурни проекти, като строителството на Терминал 2 и новата писта на Летище София, на Дунав мост ІІ, модернизацията на ЖП линията Пловдив - Свиленград, разширението на пристанище Бургас и др.
Завършила е УНСС, притежава PG Diploma in Financial Strategy от Oxford University Said Business School, магистър MSc in International Banking от University of Reading като стипендиант на British Foreign Office и магистър ΜΑ in Economics от CEU and University of NY State като стипендиант на Фондация "Сорос".
НАЙ
Германия даде обезпокоителен сигнал за цяла Европа
Как китайският юан крепи икономиката на Путин
Таванът на цените на горивата, наложен на Русия, ще наруши глобалната търговия
Започват масирани проверки за намаляване на цените
Германия даде обезпокоителен сигнал за цяла Европа
Как китайският юан крепи икономиката на Путин
Таванът на цените на горивата, наложен на Русия, ще наруши глобалната търговия
2018 -2021 г.: на власт е текущият ремонт, хванал днес пътищата в капан