602 чужди компании искат да инвестират у нас: Ще имаме ли завод за електромобили
Първият проект може да бъде обявен още до края на седмицата - на европейска компания в атомобилния сектор
За пет седмици 602 чужди компании са написали писма за намерения за инвестиции. Това съобщи служебният министър на икономиката Кирил Петков на брифинг в министерството по повод резултатите от съревнованието на икономическите съветници в Службите по търговско-икономическите въпроси на България в цял свят.
Кабинетът "Радев"
- Кирил Петков: Държавните пари не трябва да се дават на някого, а да стимулират инвестиции
- Стотици милиарди евро инвестиции идват в България по инициативата „Три морета“
- БНБ отчете отлив на английски и руски инвестиции у нас
- Хампарцумян: Идва бум на потреблението и инвестициите, но кредитите няма да поскъпнат скоро
"Това не са общи думи, а реални намерения за инвестиции", изтъкна министърът.
Министър Петков посочи, че 129 са писмата за директни намерения за инвестиции и експорт, 218 са тези за интерес, докато писмата за сътрудничество са 255. Той допълни, че не е имало едно търговско представителство без писмо за намерение за инвестиции.
"След като имаме толкова много фирми, показали реално желание да дойдат в България да инвестират, следващата част от таза задача е да ги реализираме. Част от тях поне да станат материални, реални инвестиции", каза Петков, цитиран от БТА.
Министърът изрази надежда още в събота да може да бъде обявена една от тези 602 компании като директна инвестиция в България. Той уточни, че компанията е европейска и има намерение да инвестира в България около 140 млн. евро. Тя работи в сферата на новото поколение електрически автомобили.
Петков уточни, че не става дума само за сглобяване и асемблиране на коли.
"Надявам се, ако в събота успеем да подпишем този меморандум, да имаме две от тези коли паркирани пред министерството", допълни министърът, който още в неделя съобщи, че страната ни е на път да привлече инвестиция в областта на електромобилите.
"Истинска победа ще е, когато видим въпросните фирми да отварят фабрики у нас", отбеляза Петков и уточни, че заявените интереси не са фокусирани в определен район на страната.
Министърът съобщи и за разговори с немска компания. "Става дума за уникално медицинско изделие. Интересуват се къде да го локират в Плевен, защото там има голям клъстър за шивачески компании", поясни Петков, цитиран и от "Фокус".
Изпълнителният директор на Българска агенция за инвестициите Стамен Янев изтъкна, че стремежът е тези 602 писма да бъдат реализирани в най-бърз срок. Целта е много бързо те да бъдат превърнати в действителни инвестиционни намерения и заявления пред агенцията. Това ще даде възможност в най-скоро време да започнат и първите стъпки към реализирането им. Той добави, че голяма част от тях ще бъдат използвани като възможност за реални промоционални кампании на България в различни държави.
Съветникът към икономическото министерство Виктор Насър даде за пример, че европейска компания иска да отвори мултифункционален център в София. Има интересен проект между европейски и азиатски консорциум в автомобилната индустрия. Американски компании имат намерение да инвестират в системи, които "хващат" въглеродни емисии. Друга компания от Европа се интересува от инвестиции в системи за съхранение на електрическа енергия. Освен това европейска компания иска да инвестира в България в производството на елементи за космически технологии - 3D принтиране на компоненти за малки спътници.
На въпрос дали би останал като министър и в редовно правителство, Кирил Петков заяви, че това не го интересува в момента.
"Това, което ме радва е всеки ден да постигаме нещо. Политическите прогнози и сглобки не са ми на дневен ред. Радвам се, че днес можем да обявим 602 писма за намерения за инвестиции", каза още министърът.