Този стремеж среща силен отпор заради традиционната нагласа в обществото неделя да бъде почивен ден, предаде Франс прес, цитиран от БТА.

Правителството ще приеме в сряда законопроект, който ще внесе в парламент в началото на идната година. Текстът предвижда възможност да се работи 12 недели в годината - със седем повече от сегашните пет, както и определяне на туристически зони, в които ще е разрешено да се работи и в седмия ден от седмицата.

"Искаме ли милионите туристи, като китайците, които идват в нашата столица, да заминават в неделя за Лондон, за да пазаруват?" - този въпрос зададе снощи премиерът Манюел Валс по телевизия Франс-2. "По очевидни причини - икономика, атрактивност, създаване на работни места - ми се струва разумно да бъдат създавани нови магазини и туристически зони", добави той.

Премиерът призна, че във Франция има привързаност към почивката в неделя. Тази нагласа преобладава сред католиците, синдикалистите, левите, крайнолевите и крайнодесните партии. "Въпросът задължително ще бъде дискутиран", каза Валс.

Във Франция се допуска в неделя да работят търговските обекти в туристическите и курортните зони. В чужбина, например в Китай или Съединените щати, магазините работят, някои дори през нощта. В борбата с кризата и за насърчаване на заетостта, редица европейски страни, като Италия, Великобритания, Испания и Португалия от няколко години либерализираха правилата и оставят значителна свобода на търговците да решават дали магазините да са отворени в неделя, посочва АФП.

Социологическа анкета, публикувана в края на миналата седмица, показа, че 62 процента или около две трети от французите биха искали магазините да работят в неделя, но 60 на сто от анкетираните не са съгласни самите те да работят в неделя, добавя АФП.