„Уредба има и тя гласи, че ако работник и работодател не постигнат договореност за разсрочено плащане, работникът може да се обърне към съда”, заяви Нейков.

Според него всеки работник, чийто работодател забави плащането на заплатите, има право да прекрати договора, както и да го съди за пълната заплата плюс лихвите за целия период на забавяне на заплатата.

Ексминистърът коментира проблемите по повод уволненията и неизплатените заплати в някои фирми точно преди Нова година.

Подобна ситуация има в Бургаската корабостроителница, където хората не са получили заплатите си от 3-4 месеца, а вече са получили и заповеди за съкращение.
Аналогично е и положението в "Чистота" Перник.

„Проблемът е когато работодателят се изпари или прехвърли имуществото си. В момента, когато работникът спечели делото, се оказва, че работодателят няма с какво да плати”, обясни Нейков.

Според него решението е в създаването на специализиран трудов съд.

Трудовият съд решава спорът много бързо – до месец - така по думите му работодателите-тарикати няма да имат време да прехвърли имуществото си на други лица.

Според Нейков, ако работниците не си получават заплатите, се превръщат в кредитори на предприятието.
Всеки кредитор има право да поиска обявяване на предприятието в несъстоятелност.

"Ако цялата процедура бъде извървяна, хората могат да си получат част от парите от така наречения фонд за обезщетение на работниците при фалит на работодателя”, обясни бившият социален министър.

По думите му този фонд има натрупани над 180 милиона лева, а не се използва. Процедурата обаче била сложна и сам човек не може да се справи, а трябва да използва адвокат.