Най-добрата професия е тази, която ни харесва и сме добри в нея
Ловци на таланти представя Иван Алексиев
В рубриката "Ловци на таланти" ще ви запознаваме със специалисти в подбора на таланти, които са отговорни за процеса на откриване им и внедряването им в компаниите, които представляват.
"Когато искаме да проследим успеваемостта, винаги е хубаво да се уповаваме на обективно измерими критерии като quality of hire. Това е комплексна метрика с оглед на това, че се формира от няколко други метрики, касаещи представянето на новия служител, колко време се е задържал в компанията, удовлетвореността на hiring manager-a и т.н. Според мен на база на тези критерии можем да кажем дали се справяме успешно с подбора и какво можем да подобрим в работата си", споделя пред Бисер Кунчев следващият гост в рубриката "Ловци на таланти" Иван Алексиев.
Кой е той?
Здравейте, казвам се Иван Алексиев на 30 г. Родом съм от Велико Търново, но от седем години живея в София. Завършил съм бакалавърска степен по "Психология" във ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий", както и магистърска степен по "Клинична и консултативна психология" в СУ "Св. Клиент Охридски", и от около пет години работя и се развивам в сферите на човешки ресурси и подбор на персонал. От началото на 2023-а станах част от Gi Group Holding. В холдинговата структура имаме няколко глобални компании, фокусирани върху практики и бизнес линии в областта на ЧР. Това са Gi Group, които развиват дейността си в областта на временната и постоянната трудова заетост, администриране на служители и пейрол, Wyser, с фокус върху подбор на среден и висок мениджмънт роли, Tack TMI, които предлагат услуги в сферата на обучения и развитие. Tази година в България стартира и нова практика, която ще е насочена изцяло върху ИТ сегмента у нас.
Позицията, която заемам е IT Practice Manager и покривам управлението на всички аспекти на практиката, касаеща подбор на технологични позиции. Тук говорим както за управление на екипа от консултанти по подбор, така и бизнес развитие, комуникация с клиенти, координиране на маркетинг и PR дейности, установяване и оптимизиране на процеси и системи, ценова политика, управление на бюджети и т.н. Работата ми е насочена към изготвянето на специфични решения в областта на откриването, подбора и привличането на ИТ професионалисти, чрез различни методологии. Моята основна цел и тази на екипа ни е да намерим възможно най-добрите професионалисти според наличните ресурси за нашите технологични клиенти в България. Важно е да уточним, че консултантите в екипа покриват 360-градусов recruitment service. Те участват както в привличането и поддържане на взаимоотношения с клиенти, така и в процесите по подбор и комуникация с кандидати. Перфектният кандидат е резултатно ориентиран професионалист, който се мотивира от постигане на заложените цели и KPIs и има силни комуникативни умения. Твърдите компетенции могат да бъдат научени и осъвършенствани с времето. Това, което търсим е ентусиазъм и желание за достигане на нови професионални цели.
Какъв е профилът на идеалния кандидат за вашата компания, за да бъде приет за талант?
Стартирайки нов екип за България, нашите консултанти имат доказан опит и експертиза в сферата на ИТ подбора. Опит в други сфери на подбор също е ценен, ако кандидатът има интерес към технологичната сфера. Приветстваме и всички, които имат опит в сферата на продажбите и имат интерес да се развиват и в ИТ сектора. Високо владеене на английски език също е задължително.
Според мен от изключително важно значение е семейната среда и възпитание, които човек получава в най-ранните си години, тъй като те ще обусловят моделите на мислене и възприятие след това. Образованието също е важно, не толкова като наизустяване на фактология, колкото като развиване на критично мислене, способност за търсене и анализ на информация и развиване на работни навици. Следващият основен критерий е мотивацията - дори човек да няма предишен опит или образование в дадена област, ако има силен интерес и желание, то според мен, той би могъл да се развие в нея.
Колко важно е за Вас първото впечатление през време на интервю?
Всички знаем, че първото впечатление е от особено значение. Дали кандидатът е дошъл на време, дали е подранил или закъснял и ако да - с колко време? Как е облечен, как представя себе си, направил ли си е предварително проучване за компанията? - Всичко това помага да си изградим първоначална представа за него.
Бих казал, че следвам няколко общи рамки, отвъд които процесът протича по-скоро спонтанно и естествено. Винаги покриваме няколко ключови теми, свързани с предишния трудов опит, бъдещите професионални интереси, причината да се търси ново предизвикателство, очаквани условия и т.н.
Когато искаме да проследим успеваемостта, винаги е хубаво да се уповаваме на обективно измерими критерии като quality of hire. Това е комплексна метрика с оглед на това, че се формира от няколко други метрики, касаещи представянето на новия служител, колко време се е задържал в компанията, удовлетвореността на hiring manager-a и т.н. Според мен на база на тези критерии можем да кажем дали се справяме успешно с подбора и какво можем да подобрим в работата си.
Възнаграждението или възможностите за развитие преобладават в очакванията на младите ни таланти?
Това зависи в голяма степен от съответния кандидат. Бих казал, че за един млад човек, който няма опит до момента, но може да предостави своите отдаденост и усилия, възможностите за дългосрочно развитие биха били доста по-важни отколкото стартовото възнаграждение.
Със сигурност има добри практики, които родните ни университети могат да привнесат от колегите си в чужбина, като тясна работа на университетите с бизнеса. Същевременно подготовката на един млад професионалист е преди всичко негов собствен ангажимент. Университетът далеч не е единственият критерий за по-нататъшна реализация.
Да изпробват различни стажове и възможности, за да разберат какво им харесва.
Да рефлектират върху себе си, върху своите силни и слаби страни и сферите си за развитие. Най-добрата професия е тази, която отговаря на две условия - да ни харесва и да сме добри в нея.
НАЙ
Финландия подозира танкер от руския "сенчест флот", че е прекъснал кабел до Естония
ЕСО: ВЕИ мощности за 4500 MW са присъединени към енергийната ни система през 2024 г.
Кои са главните предизвикателства пред бизнеса през 2025 г.?
Златото поскъпва на фона на слабия долар и продължаващото геополитическо напрежение
Финландия подозира танкер от руския "сенчест флот", че е прекъснал кабел до Естония
ЕСО: ВЕИ мощности за 4500 MW са присъединени към енергийната ни система през 2024 г.
Кои са главните предизвикателства пред бизнеса през 2025 г.?
Централната банка на Турция намали основния лихвен процент