Предварителните резултати от експеримента в общинския старчески дом в шведския град сочат отлични резултати за персонала, но и прекалено висока цена за общинските власти, съобщи "Блумбърг".

68-те медицински сестри и персонал в дома работеха по 6 часа на ден, като месечното им възнаграждение бе запазено. Те се чувствали по-добре, по-рядко вземали болнични, грижата за пациентите, която предоставяли, се подобрила. Но заради намаления работен ден общината трябвало да наеме 17 души допълнително, което за 2-те години на проекта струвало 12 млн. крони. Затова общината не смята да преминава постоянно към 6-часов работен ден в дома.

Междувременно "Евронюз" съобщи, че Шотландия обмисля да изпробва въвеждането на месечен безусловен базов доход (ББД) за своите граждани.

В областите Файф и Глазгоу се подготвят да изпробват социалния модел през 2017 г. Всеки гражданин, независимо от доходите или заетостта си, ще получава от държавата фиксирано заплащане всеки месец, а парите, спечелени от заплати или собствен бизнес, ще се облагат прогресивно.

"Хората харесват идеята всеки да има социален дивидент. Навсякъде, където отида, обществата, които се чувстват изоставени от глобализацията, са най-заинтересовани от нея", коментира пред "Гардиън" проф. Гай Стендинг, който е и съосновател на Световната мрежа за базов доход.

От началото на годината във Финландия започна експеримент с ББД с 2000 човека.