При оставка на правителството има поне два варианта, заяви Любомир Дацов пред БНТ.

Първият е правителството да оттегли бюджета от парламента, както вече е имало подобен случай, и вторият – НС, ако то остане да работи, да приеме този бюджет, който ще бъде изпълняван от служебно правителство или новоизбран кабинет:

Според Дацов, който и от двата варианта да се случи, няма чак толкова страшно, защото законът предвижда такъв случай – държавните институции не спират да работят, не спира плащането на пенсиите, просто няма допълнителни пари за нови политики.

Миналата седмица финансовият министър Владислав Горанов обяви, че при евентуална оставка на правителството всички законопроекти ще бъдат оттеглени, включително и този за бюджета.

По закон при неприет бюджет се изпълнява бюджета от предходната година месец за месец, като правителството има право да ползва 1/12 за месец до приемането на новия бюджет.

Според Руслан Стефанов бюджетът за следващата година не се различава много от тазгодишния и затова, дори да не бъде приет следващия месец и половина, това не би трябвало да представлява проблем.

Много отдавна се чака да видим нещо по-значително от гледна точка на политики през бюджета, не едно почти автоматично повтаряне. Последните десетина години бюджетите се правят по един и същи начин, така че в това отношение не мисля, че ще има голяма драма, каза Руслан Стефанов.

Според Лъчезар Богданов няма смисъл при оставка на правителството парламентът да полага усилие да приема бюджет, който ще се изпълнява от следващ кабинет и друго НС.

Има възможност, съвсем законна, при промяна на политическата конструкция и воля на основните участници – дали това правителство или някакво друго – служебно, да похарчат доста повече до Коледа, всъщност отново да имаме бюджет с дефицит, смята Богданов.