Това каза по Нова телевизия министърът на финансите Владислав Горанов по повод вчерашните протести на учени от БАН заради ниските заплати.

Аз не приемам някой да се изправи и да каже аз съм професор и трябва да получавам повече, добави финансовият министър.

На Горанов отдавна му се губела връзката между приложната стойност на науката и бизнеса. Нямало самоцелна наука, бизнесът трябвало да се заинтересува и да инвестира в нея. Имало институти, намерили мястото си в обществените отношения.

Министърът настоя, че имало достатъчно пари за наука, но трябвало да се финансират проекти, обвързани с нуждите на държавата и с бизнеса.

Нямам нищо против тези доста начетени и чели хора, срещам се с много представители на научните звена и им казвам да търсят връзката с пазара. Тези хора трябва да отидат и да си вземат тези пари, каза Горанов.

Според министъра в БАН се произвеждало продукция, която никой не иска да купи. Освен това имало и институти с много екзотични имена, които никой не знаел с какво се занимават.

По думите на Горанов Бюджет 2017 е бюджет на една европейска държава с растеж около 3%.

Имаше периоди, в които България растеше изпреварващо в сравнение с Румъния, сега е по-различно, тя ни изпреварва, но има и по-лошо представящи се страни. Положителна е тенденцията, лаконичен бе министърът. Според него потребление, инвестиции, внос и износ в микс формират ръста на БВП.

Потреблението се проявява в зависимост от средата, колкото по-спокойна е една държава, икономическите субекти започват да харчат повече, отколкото спестяват, както е в ситуация на несигурност. През 2015/16 има раздвижване и хората са започнали да потребяват, има раздвижване в строителството, а това показва, че има връзка между конвенционалната политика и икономиката, обяви финансовият министър.

Борбата с корупцията по високите етажи на властта също влияе, призна Горанов. Вероятно усещането за корупция, и то на битово ниво, я има, ако питаме обикновения човек. Но факторите на растежа зависят от поведението на икономическите субекти, поясни той.

Вървяло се към подобряване на бизнессредата. Споровете между отделните икономически субекти трябва да се решават бързо в съда, това все още ни липсва, констатира Горанов.

По отношение на приватизацията на Дипломатическия клуб Горанов каза, че до 18 ноември трябва да излязат резултатите на проверката на НАП относно заемните средства с които е направена сделката. Той обаче припомни и други приватизационни сделки, където средствата били ясни, но сделките били при много занижени цени и даде за пример Авиокомпания Балкан.

В немски са забранили думата HEIL, ако ние забраним думата КОЙ, ще направим езика си по-беден, констатира Горанов по повод въпроса на водещите "КОЙ купи Дипломатическия клуб".

Според Горанов има много заплахи пред националната сигурност и т
ИЗБРАНО
ИЗБРАНО