Прогнозата е на база предварителни данни и оценки.

Финансовото министерство очаква салдото по КФП към 31 март да бъде положително и в размер на 1,856 млрд. лева (около 2,1% от прогнозния БВП на страната).

За сравнение, през първото тримесечие на предходната година беше отчетен излишък по КФП в размер на 255,9 млн. лева (едва 0,3% от БВП), което означава, че съпоставено със същия период на предходната година бюджетната позиция се подобрява с 1,8 процентни пункта.

Според Министерството на финансите по-високите приходи и свиването на разходите спрямо същия период на 2015 година са основните фактори за подобрението в бюджетната позиция, допълвайки, че месец март традиционно е силен месец за бюджетните приходи поради спецификата на данъчния календар.

Само за последните четири дни на март постъпленията, администрирани от приходните администрации, са били в размер на над 500 млн. лева, посочва финансовото министерство.

През март също така са постъпили и значителни по размер грантове от Европейската комисия в частта на помощите в размер на около 783 млн. лева, като част от тези постъпления представляват възстановени към България разходи, извършени в края на 2015 година, а друга част представляват аванси по европейските програми за новия програмен период 2014-2020 година.

Финансовото министерство обаче отбелязва, че предвид данъчния календар и еднократния характер на някои от постъпленията за изминалите три месеца, както и изместването на значителна част от инвестиционните разходи (вкл. по европейските програми) за втората половина на годината прогнозираното ниво на бюджетния излишък не може да се интерпретира еднозначно като трайна тенденция за подобряване на баланса в бюджета.

В същото време разходите по консолидираната фискална програма (включително вноската на Република България в бюджета на ЕС) към края на март са в размер на 7,2242 млрд. лева, което представлява 20,7% от годишния разчет.

За сравнение държавните разходи през същия период на миналата година са били в размер на 7,5392 млрд. лева.

Частта от вноската на Република България в бюджета на ЕС, изплатена към 31 март тази година от централния бюджет, възлиза на 253,9 млн. лева, което е в съответствие с действащото към момента законодателство в областта на собствените ресурси на ЕС.