Това става ясно от писмен отговор на министъра на енергетиката Божидар Лукарски до депутат от "БСП лява България", предаде БГНЕС.

Последиците от санкциите срещу Руската федерация се изразяват в намаляването с 14,4% на стокобмена между България и Русия за 2014, спрямо 2013 година.

През 2013 г. стокообменът ни с Русия заема 2-ро място от общия стокобмен на страната и възлиза на 7,1 млрд. щатски долара. През 2014 г., обаче, вносът от Русия към България намалява с 15,2%, а износът ни пада със 7,4%.

Износът от България за Русия за 2014 г. е 665 млн. долара спрямо 718 млн. долара за 2013 г. или е налице намаление от 53 млн. долара. Само за периода от август до края на ноември 2014 г. българските земеделски производители са загубили 3,8 млн. долара, сочат данните на Министерството на икономиката.

Въпреки санкциите се наблюдава увеличение на износа на медикаменти с 9% и на резервни автомобилни части с 5%.

Вносът от Русия за България за 2014 г. е намалял с 894 млн. долара спрямо 2013 г.

Най-сериозно е намалението на вноса на суров петрол. През миналата година сме внесли с 20,6% по-малко петрол. Като основната причина за това е намаляването на цените на международните пазари.

Санкциите на ЕС срещу Русия оказват влияние върху военно-техническото сътрудничество между Министерство на отбраната и Русия. Това се посочва в друг писмен отговор до депутат от левицата, този път от министъра на отбраната Николай Ненчев.

"За 2015 г. са определени потребности за ремонт и доставки за самолетите МИГ-29 в размер на почти 33 млн. лв., за които все още няма сключени договори". Процедурата не е финализирана, но не заради санкциите на ЕС спрямо Русия, а заради липсата на финансов ресурс, пишат от МО.

От военното министерство посочват още, че руската страна има сключен договор с българската фирма "Терем" за ремонт на два руски кораба на обща стойност от 58,1 млн. лв. Контрактът е сключен преди налагането на санкциите и те не би трябвало да имат отражение върху неговото изпълнение.