И в Германия: Бедни мизерстващи българи стават фиктивни собственици на фирми
Нашенец дължи 300 000 евро на германските данъчни заради десетки компании, регистрирани на негово име
Българин дължи 300 000 евро на германските данъчни заради десетки фирми, записани на негово име. След споразумение с местните власти, той трябва да работи 7 години, за да се издължи към данъчните там.
Фалшиви трудови договори, продажба на адресни регистрации и присвояване на социални помощи - на такава експлоатация са подложени част от сънародниците ни в Германия.
"Те подписват всичко, което им се представи от работодателя, без да разбират какво пише на документа. Последният случай беше следния: работодателят отваря фирма и назначава хора. Всички документи ги подписва и по-късно след няколко години получава от Здравната каса съобщение, че дължи пари за здравни осигуровки", обясни Ивелина Рот, българка, живееща от години в страната и превеждала на нашенци, които не владеят немски език.
Такъв е случаят с мъж, чиято самоличност ще скрием от съображения за сигурност. Посредникът му е турскоговорящ, живеещ в Германия. Българинът подписва документи, без да ги разбира, като му е обяснено, че са за да може да работи легално. Мъжът заминава за Германия заедно с цялото си семейство, показа репортаж на Нова телевизия.
"Регистрира ме на фалшив адрес. Чрез регистрацията на мое име е отворил фирми - за почистване, пицария, бургери, фризьорски салон", разказва потърпевшият.
Във времето, в което мъжът е проспериращ бизнесмен по документи, семейството се храни с остатъците от дюнери в заведението, в което работят и получава по 20-30 евро седмично. Пет години след пристигането си в Германия разбира, че дължи на държавата около 300 000 евро. След дълга битка част от задълженията му са опростени, а в следващите седем години той ще изплаща санкцията, която му е наложена. Този, който го е измамил и в момента продължава да наема българи, за да работи по същия начин.
Близо пет пъти се е увеличил броят на българите, получаващи социални помощи само в Дортмунд за последните пет години, сочат данните на бюрото по труда.