Браншовици: Да купуваме от "Газпром" само по 700 млн. куб. м, но по нова формула
"Булгаргаз" е неспособен да преодолее пазарната и ликвидна криза, обяви Българската газова асоциация и настоя за край на регулирането на цените и за конкурентна надпревара
предлага възстановяване на доставките по договора с "Газпром Експорт", които, в зависимост от алтернативните доставки, е целесъобразно да се предоговорят от 2,8 млд. куб. м/годишно на 700 млн. куб. м (плюс/минус 300 млн. куб. м/годишно).
Газови потоци
- Министърът на икономиката: Няма завой към "Газпром", държим всички опции отворени
- Росен Христов: Вече е неизбежно да не преговаряме с "Газпром", ще бъдат тежки преговори
- Слабите продажби може да намалят добива на газ от "Газпром" до исторически минимум
- Саудитски милиардер инвестирал през февруари $500 млн. в "Газпром", "Лукойл" и "Роснефт"
Предоговаряне следва да се поиска и на ценовата формула, при ново съотношение 50 на сто спотова компонента и 50 на сто компонента, обвързана с нефтените деривати, пише в позицията, за която съобщи БТА. Становището на асоциацията е изпратено в Министерския съвет и в Междуведомствения кризисен щаб в енергетиката, съобщи за БТА председателят на асоциацията Пламен Павлов.
При непостигане на договореност по Договора за доставка между "Булгаргаз" ЕАД и "Газпром Експорт" съществува сериозен риск руската страна да предяви плащане по клаузата "Взeми или плати" ("Take or Pay"), поради което е необходимо договорът да се прекрати и предприемат действия по арбитражно производство, посочват от асоциацията.
Прекратяването на договора между "Булгаргаз" ЕАД и "Газпром Експорт" ще освободи ограничението по клаузата за ексклузивни права, което ще разкрие възможност на други търговци на свой риск да доставят природен газ на конкурентни цени, допълват от Българската газова асоциация.
Неспособността на държавния монополист "Булгаргаз" да преодолее пазарната и ликвидна криза, неразумната намеса на управляващите и неизползвания потенциал на петдесетте и девет търговци за природен газ и две газови борси са основание браншовите организации да предложим и настояваме за приложението на чл. 30, ал. 2 от Закона за енергетиката, като се преустанови регулиране на цените на природния газ и осигури условия за конкурентна надпревара, в пазарни условия, пише още в документа.
Българска газова асоциация настоява за компенсиране на крайните клиенти на природен газ за високите цени със средства от бюджета и генерираните от 2017 средства във Фонд "Сигурност на електроенерийната система".