ТЕЦ Бобов Дол използва иновативни техники за намаляване на емисиите
Ниската калоричност на въглищата ни накара да въведем много иновативни техники, заяви
ТЕЦ Бобов Дол е една от най-големите централи за производство на електрическа енергия в страната и всъщност е основният производител в югозападна България.
Още по темата
- TEЦ Бобов Дол е подарил помпена станция на с. Палатово и плаща разходите
- ТЕЦ Бобов Дол е изправен пред зелена промяна
- Мила Белобрадова: Предизвикателствата пред ТЕЦ Бобов дол са възможност за високо образованите кадри
- Инж. Спасов: Планът за рестартиране на ТЕЦ Бобов дол е изграден на 3 основни стълба
- Канят се да затворят ТЕЦ Бобов Дол за неопределено време, застрашени сме от енергиен дефицит
Изпълнителният директор на централата инж. Любомир Спасов ни разказа, че според първоначалните проекти трите блока, които са в експлоатация от десетки години, е трябвало да работят с местни кафяви въглища с 2 800 калории. Но въглищата, притежаващи тези характеристики, са изчерпани и в момента тяхната средна калоричност е 1600 калории.
"Ниската калоричност на въглищата ни накара да въведем много иновативни техники, чрез които да подобрим характеристиките на горивото. Някои от технологиите са измислени и разработени от български специалисти. Една от използваните техники е процесът на смесване на кафяви въглища с обогатено енергийно гориво. Ефектът е значително намаление на емисиите." каза инж. Спасов.
Директорът обясни, че с процес, при който се намалява влажността на въглищата чрез водна пара, се повишава енергийната ефективност и се понижават емисиите. Въглищата, които са преминали през този процес, се наричат обогатено енергийно гориво и се използват и в други централи в България.
"В ТЕЦ Бобов Дол преди години са въведени и т.нар. нискоемисионни горелки, в които чрез недостиг на въздух въглищата се разлагат термично. Благодарение на този процес се отделят част от вредните съставки. Нискоемисионните горелки допринасят за намаляване на емисиите." каза инж. Спасов.
В ТЕЦ Бобов Дол се използва и методът на инжектиране на водна пара, като още един процес за намаляване на емисиите.
"При извършване на процеса имаме термично разлагане на парата на водород и кислород, с което се намалява делът на въглерода в горивото." каза инж. Спасов.
По повод бъдещите планове на дружеството, целящи рязко намаляване на емисиите, инж. Спасов посочи, че са се спряли на природния газ като алтернатива на въглищата.
"Отделяните емисии в процеса на изгаряне на природен газ са на половина в сравнение с емисиите при използването на въглища." каза инж. Спасов.
Оказва се, че и други топлофикации в страната са избрали да заменят въглищата с природен газ. Още миналото лято стана известно, че топлофикациите в Русе и Перник са инвестирали в когенератори, благодарение на които и там ще се произвежда електрическа енергия от природен газ.
НАЙ
Корпоративните фалити в Германия достигат нива, сравними с финансовата криза през 2009 г.
В последната минута: Байдън забрани офшорните сондажи на огромна територия на САЩ
Ресторантьори в Троянско съкращават персонал и вдигат цени заради по-високи разходи
Тръмп ще се отметне от свое ключово обещание
Корпоративните фалити в Германия достигат нива, сравними с финансовата криза през 2009 г.
Приднестровието остана без газ и отопление и е с режим на тока
Природният газ в България поскъпна с 5,59% за една година
Руската икономика е в опасна спирала