Впечатлена съм от разнообразните въпроси, които изместват традиционната автобиография
Нито една онлайн комуникация не може да замести присъствената среда
"Идеалният стаж позволява на студента да бъде част от професионални проекти и задания, стимулира критично мислене и работа в екип", споделя Станислава Пашкулова, следващият гост на автора на платформата Бисер Кунчев в рубриката "Идеалният кандидат" представя..
Коя е тя?
Казвам се Станислава Пашкулова и съм на 20 години. От София съм, но в момента уча в Американския университет в Благоевград. Наскоро завърших втори курс, следвайки специалност "Журналистика и масови комуникации".
За първи път чух за платформата преди няколко месеца, когато колежка от университета ми сподели, че се е включила в проекта, и е била впечатлена от разнообразието на стажовете, които се предлагат. Най-много ме впечатли това, че от студентите не се изисква да изпратят традиционното CV или мотивационно писмо, а да отговорят на множество въпроси, свързани с културата на работа, целите и мечтите на кандидата, както и предпочитаните условия за стаж.
Смятам, че стажовете са безценен ресурс за всеки студент, който има желание да се докосне до реална професионална среда и да изгради трайни контакти в сферата си на развитие. От тази гледна точка, мисля, че няма момент, в който е най-удачно да се започне активно търсене на стаж. Този процес е изключително индивидуален и зависи от мотивацията и ясните интереси на всеки студент. Първите ми стажове - летен стаж в кулинарна академия и стаж, който по-късно прерасна към почасова работа в онлайн медия, се случиха още по време на гимназиалното ми образование. От втори курс стажувам и в Офиса по комуникации и маркетинг към Американския университет в България.
Едно от най-големите предизвикателства, с което се сблъскват повечето кандидати, търсещи стаж за първи път, е лимитираното предлагане на стажантски позиции. Повечето компании в България приоритизират търсенето на млади професионалисти с вече натрупан опит, давайки си сметка, че стажантските програми консумират не малко време и ресурси.
За мен идеалният стаж е с времетраене от поне три месеца и е в изцяло присъствена среда. Тези условия са от изключително значение, защото внедряват стажанта в истинска работна атмосфера за продължителен период и му дават възможност да придобие множество практически познания. Идеалният стаж позволява на студента да бъде част от професионални проекти и задания, стимулира критично мислене и работа в екип.
Един от основните принципи, който компаниите, предлагащи стажове, трябва да адаптират, е търсенето на кандидати, които са мотивирани да направят промяна и да изразят мнение. Често стажовете се приемат като формалност, както от страна на работодателя, така и от страна на студента. Тази тенденция стои в основата на остарялата представа за стажа като занимание, включващо единствено разнасяне на кафе и принтиране на документи. Именно затова е важно обявите за стаж да се опират на начините, по които кандидатите биха допринесли за развитието на компанията, както и да подчертават важността на личната позиция и съвместната работа.
Колко важни са за теб първите стъпки в кариерата и защо?
Първите стъпки в кариерата не определят бъдеще ни, но са важни от гледна точка на изграждане на контакти и натрупване на опит. Нормално е в първите години на професионалния си път всеки от нас да експериментира и да търси най-подходящата поле за изява за себе си. Именно затова стажовете са перфектен начин да откриеш правилната сфера, позиция или компания за бъдещото си кариерно развитие.
За моя голяма радост университетът, в който уча, предлага програма, изпълнена с практически задания от писане на статии и продуциране на документални филми и подкасти до реални маркетинг проекти и пр. За жалост не всички висши училища в България залагат на практиката пред теорията, а това може да има огромен ефект върху възможностите на студентите в бъдеще.
Каква е значимостта на семейството ни, за да бъдем успешни?
Всеки човек дефинира успеха по различен начин. Макар подкрепата на семейството ни да е важна, тя не е задължително основополагаща за професионалния ни успех. До голяма степен той зависи от нас самите, нашата мотивация, поставени цели и положен труд.
Рядко се влияя от приятелите ми, когато става въпрос за професионалното ми развитие. Всеки от нас има свои цели и ги следва така, както смята за добре. Смятам, че успявам да намеря баланса между личния ми живот и образованието ми, макар често първото да страда за сметка на второто.
Къде би желала да развиеш кариерата си - България или чужбина?
Със сигурност бих желала да остана и да развия кариерата си в България. Смятам, че страната ни крие безкрайно много възможности, които чакат да бъдат открити и развити от млади и мотивирани професионалисти. Това беше и причината да продължа образованието си тук, а не в чужбина. Нито веднъж не съжалих за избора си.
Пазарът на труда става все по-конкурентен, а студентските години са перфектното време за трупане на опит и знания, които биха направила един кандидат много по-привлекателен за бъдещите работодатели. Съветът ми към всички хора на моята възраст е да се възползват от всяка професионална възможност, която им се предлага, защото това е инвестиция в тяхното бъдеще.
НАЙ
БНБ пуска в обращение сребърна възпоменателна монета "Българската гайда"
Българите са спестили над 6 милиарда лева от началото на годината
Опростени регулаторни процеси са ключови за тежката индустрия и ускорени процедури
Филип Морис Интернешънъл отбелязва 10 години IQOS
Българите са спестили над 6 милиарда лева от началото на годината
БНБ пуска в обращение сребърна възпоменателна монета "Българската гайда"
Еврокомисията: ЕС не внася от Азербайджан газ с руски произход
След като "щипна" €230 млн., Австрия скъса с "Газпром", но купува руски газ от посредници