Работодателите развенчаха митове срещу членството в еврозоната
Ползите доминират, заяви председателят на УС на АИКБ Васил Велев
Ползите от влизането на България в еврозоната доминират. Позицията на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ), а и на всички работодателски организации у нас е трайна подкрепа и ускоряване на присъединяването на България към еврозоната. Това е заявил председателят на УС на АИКБ Васил Велев по време на Четвъртия банково-финансов форум на сп. "Мениджър" "Бъдещето на парите", съобщиха от Асоциацията.
Още по темата
- Асен Василев пред Dir.bg: На влизане в Еврозоната ще трябва усмирителна риза за политиците ни
- Влиане в еврозоната: Атанас Пеканов за хубавото и лошото и за рисковете
- Какво може да се купи с минимална заплата: Реалната конвергенция 2.5 г. преди еврозоната
- Левон Хампарцумян: Да не ни попарят за еврозоната като за Шенген
По думите на Васил Велев в страната ни битуват няколко мита и легенди, които трябва да бъдат развенчани.
Първият мит е, че при влизането в еврозоната цените у нас ще се увеличат и ще станат двойни. Според него опитът на другите държави, които са били във валутен борд и са приели еврото, сочи, че на практика няма инфлация, която да е допълнително подклаждана от еврото.
"При нас има такова стечение на обстоятелствата, че 2 лева са 1,02 евро, като се очаква тези дребни сметки да се делят на две. Това дори ще потисне инфлацията. Ние като работодатели ще отправим призив към всички наши членове, изобщо към бизнеса, противно на правилата в математиката да закръгляваме надолу при изчисляването на цените в евро", е заявил още председателят на АИКБ.
Другият мит е, че България ще загуби суверенитета си. За Васил Велев с влизането в еврозоната страната ще качи суверенитета си на по-високо ниво, тъй като ще може да участва в изготвянето на политиките на европейски ниво. Той е припомнил, че ние като държава сме се лишили от парично-валутна политика още с влизането на валутния борд през 1997 г.
Третият мит, който се разпространява, е как българите ще плащат на Гърция за неразумната политика и разходите й.
"Всъщност ние ще имаме застраховка, така както имаме каско или гражданска отговорност на автомобилите си. И при някакви провали тя ще важи и за нас. И тази застраховка си струва", е допълнил Васил Велев.
Последният от най-тиражираните митове е, че с влизането в еврозоната България ще изхарчи валутния резерв и ще отпусне макроикономическата и фискалната си стабилност. Според председателя на АИКБ се вижда, че ин хаус поръчки се правят и без страната да е в еврозоната, а дори в момента от България изтичат капитали, тъй като се инвестират навън.
Той припомня, че между 2005 г. и 2008 г. инфлацията у нас е била средногодишно 9 процента, но доходите са растели много над тези проценти. Велев е допълнил, че се надява инфлацията, която сега започва да расте, към окончателното приемане на еврото за платежно средство в България да се укроти, така че да не се получава усещането, че именно на тази стъпка се дължи по-високата инфлация, а не на световните цени на енергоресурсите например.