България е поискала да оттегли молбата си до ЕК за плащане на втория транш по ПВУ
По този начин управляващите ще се опитат да спасят парите по втория транш, които преди месеци изглеждаха загубени
България е поискала да оттегли молбата си до Европейската комисия за плащане на втория транш по националния План за възстановяване и устойчивост, съобщиха за БНР от Брюксел.
Искането е отправено вчера след съгласуване с Комисията, след като вицепремиерът Томислав Донвев заяви, че правителството ще изтегли от подаденото през октомври 2023 г. искане за второ плащане за 653 млн. евро, ще го преработи и ще го подаде отново. По този начин управляващите ще се опитат да спасят парите по втория транш, които преди месеци изглеждаха загубени.
От Комисията потвърдиха, че на 16 април България е подала молба за преразглеждане на националния план. София иска също да добави в плана глава за механизма REPowerEU. Предложението за REPowerEU съдържа 3 нови реформи и 4 инвестиции, като от инвестициите има три нови и една увеличена.
Предложените реформи имат за цел да засилят рамката за управление за енергийната бедност и да подготвят либерализирането на пазара на дребно, да направят по-прозрачни процедурите за свързаност за нови възобновяеми енергийни източници и капацитета за съхраняване, да подобрят функционирането на пазара на балансиращата енергия, да улеснят разгръщането на мерките в отговор на търсенето.
Предложението включва инвестиции в сфери като развитие на информационна система за идентифициране на енергийно бедни и уязвими домакинства, насърчаване на използването на възобновяема енергия и електромобили в социалните услуги, както и осигуряването на допълнително пространство за съхраняване на електроенергия чрез увеличаване на сега съществуващата инвестиция по механизма RESTORE.
България предлага също така да отмени или измени няколко мерки в плана си, като същевременно не се отказва да запази предназначените за нея пари по механизма за възстановяване и устойчивост.
Комисията ще продължи да работи с българските власти върху преразглеждането на националния план и ще оцени дали след промените той продължава да изпълнява критериите на механизма.
Планът за възстановяване и устойчивост на България включва редица инвестиции и реформи, припомнят от Комисията. Той е финансиран с безвъзмездни средства в размер на 5,69 милиарда евро.