В края на месеца в София пристига мисия на Европейската комисия (ЕК) за окончателно шлифоване (реорганизация) на инвестициите от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) - рискови и нерискови за изпълнение и с това се очаква процесът по изменение на българското предложение за второто плащане да приключи. В списъка ще останат инвестиции, които могат да бъдат завършени до крайния срок - август 2026 година. Това стана ясно от думите на вицепремиера и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев, който даде брифинг в Министерския съвет.

Правителството одобри и изпрати вчера на Европейската комисия искането за изменение на НПВУ. Заедно с това България последна в ЕС предаде на ЕК и проекта на съдържание на главата REPowerEU, която ще предостави достъп на страната ни до допълнително финансиране в размер на над 480 млн. евро

С промените, изготвени след тежки двумесечни преговори с ЕК, страната ни вече има реален шанс да получи парите по второто плащане за ПВУ в рамките на тази година, стана ясно още от думите на Дончев.

След като, разбира се, подаде отново искане за това плащане.

Вицепемиерът каза, че може да се стигне до предложение от българска страна за групиране на исканията за плащания след второто, за да не се губят средства. 

Остават седем плащания, а времето е драстично късо, ще се наложи групиране на плащания - три или четири от тях да бъдат в едно искане, за да опитаме да осигурим всички средства по Плана, каза Дончев.

Неведнъж Томислав Дончев е посочвал, че енергетиката е костеливият орех в ПВУ. Едно от изискванията по него е приемането на Пътната карта за климатична неутралност. Днес Дончев се ограничи да каже - по отношение на въглищните ТЕЦ, че до 2038 г. нищо няма да бъде заложено в закон.

И друго важно стана ясно от отговорите на журналистическите въпроси - тази година пазарът на електроенергия за битовите клиенти няма да бъде освободен (либерализиран). Предложено е ангажиментът на страната ни в това отношение да отпадне засега, докато не бъде изграден надежден механизъм за социална защита на уязвимите групи потребители, за да не се окажат те в ситуация да плащат двойни и тройни сметки. 

И още за проектите...

Увеличаваме бюджетите по четири инвестиции с близо половин милиард лева - за медицинска помощ по въздух, модернизация на психиатричната помощ, метрото и за железопътен подвижен състав, заяви още Дончев.

Вицепремиерът обясни, че в рамките на реорганизацията има 11 проекта, които няма да изпаднат, но ще бъдат редуцирани финансово, тъй като няма време за изпълнение на инвестициите в пълния им обем. Той даде за пример програмата за младежки центрове, за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез научни изследвания, както и програмата за развитието на индустриалните зони и паркове.

В същото време обаче има увеличение на бюджета на някои от инвестициите, което е на обща стойност от 485 млн. лв. Сред тях са проектите за железопътен подвижен състав - от 665.9 млн. лв. става 952.5 млн. лв., за линия номер 3 на метрото в София - от 217 млн. лв. на 282 млн. лв., за нови 8 метро влака - 84 млн. лв. допълнително, за модернизация на психиатричната помощ - от 23.7 млн. лв. на 36.4 млн. лв. и за създаване на система за указване на спешна медицинска помощ по въздух - от 99.3 млн. лв. на 136 млн. лева.

ИЗБРАНО