Заради "трайно слабата икономика" Австрия е пред процедура за прекомерен дефицит
Рецесията води до по-ниски приходи и по-високи разходи, например за увеличената безработица, констатира Министерството на финансите и отбелязва, че ще се наложи увеличение на някои данъци
Министерството на финансите прогнозира дефицит от 4,5 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) за тази година. Данните ще бъдат предоставени днес на статистическата служба на Австрия, която от своя страна ще ги изпрати на европейската статистика, съобщи за БТА Цветана Делибалтова.
Както подчертава министерството в писмено изявление, от това може да се предположи, че Европейската комисия "ще започне процедура при прекомерен дефицит". Това е така, защото допустимата граница от три процента очевидно не е постигната. Въпреки това новата прогноза за дефицита в държавната хазна е малко под отчетения през 2024 г. 4,7 процента. Очаква се решението дали да се започне процедура при прекомерен дефицит да бъде взето през юли.
Прогнозата на Министерството на финансите е малко над тази на Фискалния съвет, който последно прогнозира дефицит от 4,4 процента от БВП.
Според Министерството на финансите ключова роля за размера на дефицита играе трайно слабата икономика. Рецесията води до по-ниски приходи от данъци като корпоративния данък и до по-високи разходи, например за увеличената безработица.
Министърът на финансите Маркус Мартербауер отново се ангажира да запази курса на консолидация чрез договорените икономии в двойния бюджет за 2025/26 година, като същевременно икономиката и заетостта не трябва да бъдат натоварвани прекалено много.
Ще е необходимо да се приложи комбинация от икономии, увеличаване на данъците, например за банките, дългосрочни реформи, подобряване на ефективността и офанзивни мерки.
В началото на годината, когато Европейската комисия спести на Австрия започване на процедура за прекомерен дефицит, двете управляващи партии - Австрийската народна партия и Австрийската партия на свободата, стигнаха до съгласие за затягане на финансовата дисциплина в страната, съобщи на 17 януари агенция ОРФ, цитирана от БТА. Управляващите предвидиха най-вече икономии в администрацията, преодоляване на пропуските в данъчната система, като една от мерките, обмисляна тогава, е премахване на нулевата данъчна ставка за фотоволтаичните системи, а друга - вдигане на данъците за тютюневите изделия и хазарта. Предвижда се и намаляване на държавното субсидиране.