В ход са планове конфискувана от Кремъл и поставена под държавен контрол американска компания да бъде използвана за доставка на храна за руската армия. Това съобщи Ройтерс (Reuters), като се базира на документ, до който е получила достъп. Агенцията отбелязва, че това може да застраши затоплящите се отношения между Вашингтон и Москва.

Докато САЩ и Кремъл преговарят за спиране на войната в Украйна, в полезрението на властите е попаднал производителят на консерви "Главпродукт", който беше конфискуван през миналия октомври и е единствената американска фирма, поставена под държавен контрол.

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че въпросът ще бъде повдигнат в разговора, който двете страни водят за рестартиране на американско-руските отношения.

Конфискацията е била необходима, за да се осигури стабилно производство, включително за бъдещи доставки за националната гвардия и Министерството на отбраната, според писмо, видяно от Ройтерс, и което е адресирано до главния прокурор на Русия от новото ръководство на "Главпродукт".

"Главпродукт" вече е под контрола на руската федерална агенция за управление на собствеността "Росимущество", след като беше иззета от Леонид Смирнов от Лос Анджелис.

Руското министерство на промишлеността и търговията и "Росимущество" не са отговорили на искането на Ройтерс за коментар относно плановете на държавата за "Главпродукт" и за новото му ръководство.

Прокурорите обвиняват Смирнов и контролираните от него компании, че са изнесли около 1,38 милиарда рубли (17 милиона долара) от Русия от 2022 г. до 2024 г., съобщи през март всекидневното издание РБК, цитирано от Ройтерс.

На 12 март активите на "Главпродукт" бяха запорирани от Московския арбитражен съд по искане на главния прокурор. Заседанието е насрочено за 18 април. Смирнов отрича да е извършил нарушение и казва, че делото е "корпоративен рейд в руски стил" с цел кражба на компанията му.

Главният прокурор не отговорил на искане за коментар.

Около дузина европейски компании са имали руски дъщерни дружества, отнети с президентски указ, включително датската пивоварна Carlsberg и финландската компания за комунални услуги Fortum, а Кремъл предупреди за още конфискации на активи.

Кой ще спечели от изземването, пита Ройтерс

Писмото, за което стана дума по-горе, хвърля светлина върху хората, които биха могли да спечелят от експроприацията. В него се казва, че "Росимущество" е назначило новия генерален директор на "Главпродукт" по искане на производителя на храни "Дружба Народов".

"Дружба Народов" е била единственият доставчик на руската национална гвардия за 2019-2020 г., според прессъобщение от 2018 г.

Запознат с въпроса източник заяви, че "Главпродукт" никога преди не е снабдявала руската армия.

Разследване от 2018 г. на Фонда за борба с корупцията на покойния опозиционен политик Алексей Навални разкри, че тогавашният премиер Дмитрий Медведев е подписал през 2017 г. споразумение "Дружба Народов" да стане единствен доставчик на националната гвардия.

Информацията за собствеността на "Дружба Народов" е класифицирана, но руският вестник "Комерсант" съобщи през 2022 г., позовавайки се на тогавашната публично достъпна информация от руския корпоративен регистър EGRUL, че лица, свързани със земеделския холдинг "Агрокомплекс", са придобили "Дружба Народов".

Ройтерс отбелязва, че не може да потвърди от независими източници информацията, тъй като тя сега е класифицирана, но посоченият холдинг "Агрокомплекс" и "Дружба Народов" споделят едно и също име на домейн agrocomplex.ru за някои електронни адреси, според техните интернет страници и документи от руския корпоративен регистър Spark.

"Дружба Народов" и "Агрокомплекс" не са отговорили на исканията за коментар.

Собственик на холдинга е Александър Ткачов (фирмата всъщност е кръсена на неговор име - Агрокомплекс им. Н. И. Ткачева), според документите от независимия одит на компанията от 2025 г., видяни от Ройтерс.

Ткачов, който е в санкционния списък на Европейския съюз от 2014 г. за подкрепата си за анексирането на Крим от Москва, беше назначен за министър на земеделието на Русия на следващата година и е председател на борда на холдинговата компания, показват документите.

"Комерсант" писа на 10 април, че "Агрокомплекс" е била подложена на мащабна кибератака, използваща вирус за рансъмуер. Компанията, кръстена на Ткачов (Н. И. Ткачева), е едно от най-големите селскостопански предприятия в Русия, изтъква руското издание, според което е бил поискан откуп от 500 милиона рубли.

Според един от източниците на "Комерсант", "всички ИТ системи на компанията са били атакувани и инцидентът е довел до кражба и криптиране на данни на сървърите на организацията".

ИЗБРАНО