Китай е поверил на държавна фирма, фокусирана върху отбраната, да транспортира милиони барели венецуелски петрол въпреки санкциите на САЩ. Доставката е част от сделка за компенсиране на милиарди долари дълг на Венецуела към Китай, съобщи Ройтерс, като се позова на три източника и данни от проследяване движението на танкери.

China National Petroleum Corp (CNPC) спря да превозва венецуелски петрол през август 2019 г., след като Вашингтон затегна санкциите срещу южноамериканския износител. Но венецуелският петрол  продължи да намира пътя си към Китай чрез търговци, които преименуваха горивото на малайзийско, отбеляза агенцията.

От ноември 2020 г. China Aerospace Science and Industry Corp (CASIC) превозва венецуелски суров петрол, като използва три танкера, които е придобила същата година от PetroChina (поделение на CNPC), съобщиха източниците. Петролът се съхранява в резервоари, също придобити от PetroChina.

Пренесени са общо около 25 милиона барела петрол в 13 доставки, включително двата товара, които трябва да пристигнат в Китай през септември, според графиците за товарене на венецуелската държавна петролна фирма Petróleos de Venezuela, S.A. (PDVSA) и данните за проследяване на танкери от Refinitiv и Vortexa Analytics.

13-те пратки, на стойност около 1,5 милиарда долара по формулирани цени за водещия суров петрол Merey на Венецуела, са били обявени за "суров петрол" на китайските митници, без да се уточнява произходът, каза един от източниците.

"Тези доставки са стриктно под мандат на правителството, където CASIC беше определен да пренесе петрола като компенсиране на дълга на Венецуела (към Китай)."

И тримата източници пожелаха анонимност поради чувствителността на въпроса, отбеляза Ройтерс, като допълва, че пресотделите на CASIC, Министерството на външните работи на Китай и Главната администрация на китайските митници не са отговорили на исканията за коментар. Представител на CNPC пък отказал такъв.

 

При грубо 42 000 барела на ден, тези доставки са увеличили общия венецуелски износ на петрол за Китай до около 420 000 барела на ден между януари и юли тази година, което се равнява на около 3% от потреблението на страната, според Ема Ли, анализатор във Vortexa, която следи глобалните нефтени потоци.

Официално Китай не е докладвал за внос на суров петрол от Венецуела от октомври 2019 г.

Дългът на Венецуела датира от 2007 г., ерата на бившия президент Уго Чавес, когато страната взе назаем повече от 50 милиарда долара от Пекин по споразумения за заем срещу петрол.

Не е ясно каква част от дълга на Венецуела остава все още неизплатен. През август 2020 г. Пекин се съгласи да удължи гратисния период за зееми на стойност 19 милиарда долара, отбеляза Ройтерс, но Китай и Венецуела не са съобщили дали този период е приключил.