"Сименс Енерджи" предлага участие на български фирми в глобалния си бизнес
Германската компания търси надеждни партньори в ядрения сектор
Водещи мениджъри и топ експерти на "Сименс Енерджи" (Siemens Energy) дойдоха в България за установяване на нови партньорства. "Сименс" работи на българския пазар повече от един век, но днес глобалните обстоятелства налагат ново и различно ниво на сътрудничество, особено в стратегическа област, каквато е енергетиката. Още с първите думи на техните представители стана ясно обаче, че не става въпрос просто за сделки и доставки, а за нова култура на правене на бизнес.
Портфолиото на "Сименс Енерджи" е широко, но фокусът им по време на форум, провел се в София във вторник, 11 март, беше ядрената енергетика. Представители на 14 български компании с опит в сектора имаха възможност да се запознаят с постиженията на германската компания, да разговарят и обменят идеи, които да прераснат в предложения и защо не - в партньорства от взаимен интерес.
Перспективите за съвместен бизнес от страна на "Сименс Енерджи" представиха Андреас Шмид, вицепрезидент, отговарящ за подбора на външни доставчици и партньори, и Даниел Морел, вицепрезидент с ресор системи за управление и цифровизация.
Андреас Шмид, вицепрезидент, отговарящ за подбора на външни доставчици и партньори
Снимка: Николай ПандевГазови турбини, мрежови технологии, трансформиращ бизнес (енергиен преход), вятърна енергия - "Сименс Енерджи" предлага решения в тези области в глобален мащаб. "Сименс енерджи" е единственият доставчик на сертифицирани системи за оперативно управление на нови ядрени централи в Европа през последните десетилетия. С "Ролс Ройс" имат глобално споразумение за сътрудничество при изграждане на малки модулни реактори, като германската компания ще достави парните турбини.
Проекти в повече от 90 страни
Компанията държи 1/6 от глобалните инсталирани енергийни мощности; инвестира 1,2 млрд. евро всяка година за енергиен преход в стремежа към нулеви въглеродни емисии.
За "Сименс Енерджи" работят 100 000 души в повече от 90 страни. Трябва да се отбележи, че 24% от ръководния персонал на компанията са жени. Компанията инвестира 80 млн. евро всяка година за обучение на персонала - инвестира в местните екипи, това е тяхна кауза. В България разполага със силен инженерингов екип.
Какво "Сименс Енерджи" търси и очаква да намери в България
Не е трудно за този, който се интересува, да намери подробна информация за "Сименс Енерджи", за техните проекти по света, за постигнатото, да се убеди в техните възможности и перспективи. Но по-важното е да стане ясно защо точно в този момент експерти на високи позиции в менидмънта на компанията са тук, в България (след трудно пристигане в София, в дни на стачки по германските летища).
Представителите на "Сименс Енерджи" съобщиха, че компанията има поръчки за 120 млрд. евро, които обаче, признаха, че не могат да изпълнят сами. Затова търсят партньори - надеждни, такива, които могат да работят без забавяне и предлагат конкурентни цени.
Пункт по пункт компанията предлага на потенциалните си партньори:
- обеми
- устойчивост
- споделяне на пазарна информация
- прозрачност
От партньорите си по места очаква:
- стратегическо сътрудничество
- отдаденост към енергийния сектор
- проактивно управление на собствените ресурси
- устойчивост в управлението на фирмите
"Сименс Енерджи" държи партньорите му да гарантират прозрачност за дейността си; да предоставят гаранции, че може да осигурят нужното количество и качество.
Това, което очаква германската компания, е да си осигури доставки от България за свои глобални проекти. "Предлагаме ви да започнем нашето пътешествие заедно." Разбира се, основният въпрос е доколко българските фирми са подготвени да тръгнат по този път.
От "Сименс Енерджи" не се ангажираха с конкретен отговор на зададения по време на срещата въпрос какво би могло да е бъдещето на Маришкия басейн. Споделиха, че те са доставчикът, слагат на масата своя опит и експертиза по света, включително от работата си с регулаторните органи. Но решенията трябва да вземе България.
Бизнес културата на "Сименс Енерджи"
Експертите на германската компания поощриха събралите се представители на български фирми с думите: "Мислете местно за глобално".
"Местни за местни, но и местни за глобални." Което на езика на "Сименс Енерджи" означава: "Имаме нужда от партньори за проекти в България, но също така и от партньори за нашите глобални проекти".
Както се разбра, "Сименс Енерджи" иска да изгради в България култура на споделяне на идеи и коопериране. Партньорството за тях е доверие и достигане до взаимна полза; то е нещо повече от доставки и разплащане, от покупко-продажба. И искат да са сигурни, че в България могат да намерят и ще имат добри и надеждни партньори.
След индивидуалните срещи и обмен на идеи "Сименс Енерджи" подписа меморандум за разбирателство с 14-те български компании.
Приветствие към участниците във форума поднесе посланикът на Германия в България Ирене Мария Планк.
НАЙ
Започва строителството на най-големия пътен тунел във Великобритания
ЕК обяви 47 стратегически проекта за критични суровини в 13 страни
Задава ли се газов картел между САЩ и Русия в променящите се отношения между тях?
Илия Проданов: Няма да сме пасивни наблюдатели на европейската селскостопанска политика
Задава ли се газов картел между САЩ и Русия в променящите се отношения между тях?
ЕК обяви 47 стратегически проекта за критични суровини в 13 страни
Започва строителството на най-големия пътен тунел във Великобритания
Илия Проданов: Няма да сме пасивни наблюдатели на европейската селскостопанска политика