Инфлацията в Русия надхвърли прага от 10% на годишна основа през февруари, достигайки най-високото си ниво от две години насам въпреки усилията на Руската централна банка (РЦБ) за ограничаването й, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Инфлацията се е повишла до 10,06% на годишна основа спрямо 9,9% през януари, показват данните, публикувани вчера от статистическата служба Росстат. Това е най-високото равнище на показателя от февруари 2023 г. насам.

Преди месец, на 14 февруари, РЦБ остави без промяна основния си лихвен процент - на ниво от 21%. Тя го повиши през октомври 2024 г. до това равнище в опит за овладее високата инфлация в страната, която се ускори до 9,5% през 2024 г.

РЦБ прогнозира, че инфлацията в Русия ще се забави до диапазона между 7% и 8% през 2025 г. на годишна база. Тя предвижда инфлационният натиск да отслабне до 4% през 2026 година. Целта на централната банка е нарастването на инфлацията да бъде намалено до 4% на годишна основа. Миналия месец РЦБ отбеляза, че "ще прецени необходимостта от повишаване на основния лихвен процент" на следващото си заседание, като се вземе предвид темпа на инфлацията.

Много руски компании се оплакват, че високите лихви по кредитите, които са взели, са повишили разходите за обслужване на заемите им, отбеляза тогава Ройтерс. Русия може да се сблъска с вълна от корпоративни фалити през тази година, тъй като делът на предприятията с рискови нива на дълг се e удвоил през 2024 година. Това се посочва в анализ на руския Център за макроикономически анализи и краткосрочни прогнози (ЦМАКП), огласен в края на януари, за което съобщиха Ройтерс и БТА.

Руската икономика е нараснала с 4,1 на сто през 2024 г.

ИЗБРАНО