Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) планира да вложи 1,25 млрд. евро в два проекта на Казахстан, насочени към увеличаване на превозите на товари по Транскаспийския международен транспортен маршрут. Това посочва днес пред Ройтерс президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо, а информацията предава БТА.

Транскаспийският коридор, наричан още "Среден коридор", свързва Европа с Китай, заобикаляйки Русия. Повишаването на неговия транспортен капацитет като "алтернатива на руския търговски модел" е от съществено значение, отбелязва Одил Рено-Басо.

Президентът на ЕБВР допълва, че банката е подписала меморандум за разбирателство с Казахстан за потенциална инвестиция в размер на 750 милиона евро в държавната железопътна компания на азиатската страна.

Другият проект, който е на стойност 500 милиона евро, е свързан с ремонт на път в Актобенска област, която се намира в западната част на Казахстан, изтъква Одил Рено-Басо.

Транскаспийският коридор е по-кратък от северния маршрут между Европа и Китай, който преминава през Русия. Той се превръща във все по-важен търговски маршрут на фона на санкциите срещу Москва заради руската военна инвазия в Украйна, посочва Ройтерс.

През месец май 2023 г. тогавашният служебен вицепремиер и министър на транспорта и съобщенията на България Христо Алексиев каза, че "включването на пристанищата Варна и Бургас в този маршрут е от съществено значение, за да се осигури стратегическа алтернатива на блокирания поради войната с Украйна логистичен коридор през Русия". "Българските черноморски портове разполагат със свободен капацитет, освен това имат много добра свързаност с националната железопътна и автомобилна мрежа", посочи по време на среща по негова инициатива с посланиците на Азербайджан Хюсейн Хюсейнов, на Грузия Отар Бердзенишвили и Казахстан Виктор Темирбаев българският министър, цитиран в съобщение на министерството.

Вицепремиерът тогава подчерта, че министерска среща по темата би подчертала значимостта на Средния коридор за свързаността по направленията Изток - Запад и Север - Юг.

През юли 2024 г. посланик Темирбаев отбеляза по време на форума в София - "Транспортна връзка между Казахстан и България", че географското положение на страната му - в центъра на Евразийския континент, създава благоприятни условия за използване на транспортната мрежа на нашата държава при формирането на трансконтинентални маршрути в направленията от изток на запад и от север на юг, в т.ч. в контекста на развитието на Транскаспийския международен транспортен маршрут.

Цитиран в съобщение на правителството на Казахстан, посланикът отбеляза тогава (на 10 юли 2024 г.), че "България, подобно на Казахстан, играе важна транзитна роля в търговската верига между страните от ЕС, Централна Азия и Китай" и в този контекст трябва да бъде засилено сътрудничеството в транспортно-транзитната сфера.

Казахстанският дипломат тогава представи и работата на правителството си за развитието на нов автомобилен маршрут за превоз на товари през Туркменистан, Иран, Турция и по-нататък към страните от ЕС през територията на България и Румъния.