Фич: България е пред инфлационен шок
0
54
България е на четвърто място сред нововъзникващите пазари, чиито икономики са заплашени от сериозни неблагоприятни последствия от високата инфлация. Данните на рейтинговата агенция "Фич" поставят пред страната само Ямайка, Украйна и Казахстан. Зад България остават дори балтийските републики, които от дълго време поддържат висок темп на нарастване на цените.
Това е поредното предупреждение на международни институции за потенциални проблеми, свързани с инфлацията. Български политици и анализатори обаче твърдят, че повод за притеснение все още няма. Наскоро министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров обяви страховете от поскъпването на храните за преувеличени с мотива, че има "устойчива тенденция" към понижаване на цените на продуктите. Прогнозата му дойде ден след като националната статистика обяви рекордна инфлация в страната от 14.6% в края на април спрямо същия месец на миналата година.
Именно ръстът на цените в Украйна, Шри Ланка, Гана и Казахстан е една от причините "Фич" да намали рейтингите на тези страни, припомнят авторите на доклада. Според тях притесненията заради инфлацията ще останат основният елемент зад рейтинговите им решения до края на 2008 г. България има рейтинг BBB при агенцията с негативна прогноза за развитие.
Индексът на "Фич" мери доколко държавите с висока инфлация са застрашени от негативните вторични ефекти от поскъпването, които включват инфлационна спирала, прегряване на икономиката и увеличение на дефицита по текущата сметка. България е на трето място по отношение на инфлационната динамика и е четвъртата най-застрашена от прегряване.
Развиващите се страни обаче не са единствено жертви на световните пазари. Според "Фич" един от източниците на инфлационен натиск със сигурност е бурното икономическо развитие на държавите с приток на чужди инвестиции. В много развиващи се страни, включително и в Европа, се наблюдава повишено вътрешно търсене, съчетано с ръст на кредитирането. Пазарът на труда отчита недостиг, а тази картина от последните две-три години се допълва от увеличаващи се дефицити по текущите сметки. Втората група развиващи се страни с инфлационни проблеми се илюстрира добре от Русия. Страната има огромни приходи от износ на суровини, трупа високи валутни резерви, но не позволява на валутата си да се оскъпи до нива, които отразяват икономическия успех.