В енергийната стратегия на България трябва да залегне гарантирането на стабилността и сигурността на електроенергийната система. Това може да се случи с инвестиции в смяна на горивния микс на въглищните централи и запазването им като базови мощности. Само по този начин страната ни ще успее плавно да реализира своята енергийна трансформация. Това коментира инж. Чавдар Стойнев, изпълнителен директор на "Топлофикация Перник". По неговите думи е необходимо паралелно с преминаването към производство на енергия от чисти горива да се гарантират работните места на всички енергетици и миньори.

Инж. Стойнев смята, че водещ приоритет при изготвянето на всички стратегии, свързани пряко с енергийния сектор, трябва да бъде енергийната сигурност.

"В контекста на постигане на целите за декарбонизация на енергийния сектор е необходимо да се гарантира сигурността на доставките на енергия, както и достъпната цена", отбеляза инж. Стойнев.

Директорът на топлофикацията изрази мнение, че не може да се поемат ангажименти за извеждане от експлоатация на отделни базови мощности без те да имат алтернатива.

"В новата стратегия за устойчиво енергийно развитие е посочено намаляване на въглищните мощности до 2026 година с 600 мегавата и поетапно извеждане на въглищни мощности до 2030 година - общо 1900 мегавата. Има ли поне един завършен проект на алтернативна мощност, която би заменила закрита централа, произвеждаща енергия от твърди изкопаеми горива?", попита инж. Чавдар Стойнев.

По думите на инж. Стойнев стабилността на електроенергийната система на България не може да бъде гарантирана единствено чрез въвеждане на възобновяеми енергийни източници. За директора основната цел занапред на управляващите трябва да бъде осигуряването на надеждна и достъпна енергия.

"Това е постижимо единствено чрез енергиен микс, в който влизат поне няколко различни горива като природен газ, биомаса, биогаз", обясни директорът на пернишката топлофикация.

Според него в настоящата енергийна стратегия, предложена от Министерството на енергетиката, трябва да отпадне намаляването на въглищни мощности в период по-малък от 10 години. Инж. Стойнев изрази мнение, че трябва да се мисли за бъдещето на целия енергиен сектор с дълъг хоризонт.

Инж. Чавдар Стойнев изрази надежда, че ще бъдат проведени необходимите обществени обсъждания на плана на енергийна стратегия и ще бъде чуто мнението и на представителите на сектора.