Комунистическото правителство в Куба обяви късно снощи, че ще премахне всички работни позиции в държавния сектор, които не са от съществено значение, за да се справи с кризата с прекъсването на електрозахранването, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Спирането на тока вече продължава по 12 часа на ден и засяга милиони жители на острова.

През тази седмица в Куба се наблюдава "драматично дълго" прекъсване на електрозахранването дори и за страна, привикнала към подобен недостиг. Цели провинции останаха без ток с часове, а много локации извън столицата Хавана имат по-малко от 6 часа електричество дневно.

Премиерът Мануел Мареро изтъкна сред причините за настоящата криза добре познатата на всички кубинци перфектна буря от лоша инфраструктура, недостиг на гориво и нараснало търсене.

"Най-сериозната причина е недостигът на гориво", заяви Мареро в телевизионно обръщение, прекъснато за няколко часа заради технически затруднения.

"Силните ветрове и вълнението на морето, които започнаха с преминаването на урагана "Милтън" миналата седмица попречиха на доставките на и без това оскъдното гориво с лодки до електроцентралите", казаха високопоставени източници.

Двете най-големи електроцентрали "Антонио Гутиерес" и "Фелтон" произвеждат по-малко от нормалното количество електроенергия, съобщи правителството и скоро ще бъдат затворени за поддръжка, част от петгодишен план за съживяване на западналата кубинска инфраструктура.

"Бързоразвиващият се частен бизнес в Куба, който според властите потребява значително количество електроенергия, скоро ще плаща по-високи сметки", каза Мареро.

Високопоставени представители на сектора заявиха, че производството на електроенергия ще се подобри през идните дни.

Кризата с електроенергията на острова прави живота на кубинците непоносим, тъй като те трябва да се справят и с недостига на хранителни стоки, гориво, вода и лекарства. Това пък води до рекордно изселване от острова през последните години.