Енергийната бедност отново надвисна над Острова
Лейбъристки министри хвърлиха вината върху дълго управлявалите консерватори и се зарекоха да защитят британските домакинства
Сметките за електроенергия във Великобритания ще започнат да се покачват отново тази есен, както стана през 2022 г. Това показват изнесени днес данни на британския регулатор на пазара на газ и електроенергия "Офджем" (Ofgem), цитирани от Франс прес и БТА. Това подхранва опасенията, че енергийната бедност в страната ще се повиши.
Още по темата
След спад през април и юли, сметката за газ и електричество за домакинство средно "ще се увеличи с 10 на сто" от 1 октомври, което ще добави "около 12 лири на месец към средната сметка" или приблизително 1717 паунда на година (2024 евро), уточнява "Офджем" в прессъобщение.
Регулаторът определя тавана на цената на енергията на всяко тримесечие, като трябва да вземе предвид развитието на международните пазари и да гарантира най-подходящата цена както за доставчиците, така и за потребителите.
"Офджем" подчертава, че въпреки тримесечното увеличение, сметките ще бъдат с 6 на сто по-ниски в сравнение със същия период на миналата година и почти наполовина по-ниски, отколкото в разгара на енергийната криза през 2022 г.
"Увеличението на октомврийската сметка за електроенергия може да изправи още 400 000 британски домакинства пред енергийна бедност тази зима", като общият им брой може да достигне 6 милиона, предупреди в прессъобщение Националната енергийна асоциация (National Energy Action - NEA), бореща се с енергийната бедност в страната.
Според асоциацията ситуацията ще се влоши от факта, че финансовият министър на новото лейбъристко правителство Рейчъл Рийвс вече обяви съкращения на някои помощи за отопление за пенсионери през зимата, предлагайки помощите да бъдат обвързани с проверка на доходите.
Повишаването на сметките "ще бъде дълбоко тревожно за много семейства", призна министърът на енергийната сигурност и на въглеродната неутралност Ед Милибанд в прессъобщение, посочвайки отговорността на предишните правителства на Консервативната партия, управлявали страната.
Кабинетът "ще направи всичко по силите си, за да защити" британските домакинства, увери той, по-специално като направи "Офджем" солиден "защитник на потребителите" или като обнови системата, предоставяща помощ от 150 лири годишно за най-бедните домакинства (съществуваща от 2011 г.).
"Нарастващите цени на международния енергиен пазар, породени от геополитическото напрежение, и екстремните метеорологични явления, които подхранват конкуренцията за (доставка на) газ, са основните причини за покачването (на цените)", обясни регулаторът.
Главният изпълнителен директор на "Офджем" Джонатан Бриърли заяви, че страната е зависима "от един нестабилен глобален пазар на газ, който твърде лесно се влияе от непредвидени международни събития и от действията на агресивни държави".
Преди две години (през септември 2022 г.) във Великобритания стана популярно движение "Don"t Pay UK", или "Не плащай" - свързано с високата тогава инфлация и определен дял от нея, за който става дума и днес - повишението на сметките за газ и електричество. Движението призова поданиците на крал Чарлз III да спрат да ги плащат и извади лозунга "Техните печалби (на големите енергийни компании - б.р.) са нашата бедност". "Цените на енергийните услуги са се увеличили с 200 процента за една година... Това се дължи на по-високите сметки и е изчислено, че 40 милиона души във Великобритания ще изпаднат в енергийна бедност - тоест, ще харчат над 10 на сто от заплатите си за газ и ток. За разлика от други кризисни ситуации, при които печалбите на големите компании са засегнати, тук печалбите са рекордни, но това буквално води до бедността на големи дялове от населението."