Нидерландската централна банка (De Nederlandsche Bank (DNB)) отправи предупреждение за нарастващи киберрискове поради ескалиращото геополитическо напрежение, за заплахи, които идват след "завоя на Европа". В съобщението, което е част от новата надзорна стратегия на банката, се подчертават рисковете, които киберзаплахите, икономическите санкции и промените в световната търговия представляват за банките, застрахователите и пенсионните фондове.

"От няколко години насам Нидерландия и Европа не могат да приемат благоприятните международни отношения за даденост", заяви членът на Изпълнителния съвет на Нидерландската централна банка Стивън Майор, цитиран от БТА. И призова институциите да се справят с потенциалните уязвимости и да укрепят буферите срещу тези нарастващи рискове.

Нидерландската централна банка подчертава, че геополитическите смущения все повече застрашават финансовата стабилност, което може да доведе до кредитни загуби, сътресения на фондовите пазари и значителни нефинансови предизвикателства, особено в областта на киберсигурността.

"От съществено значение е институциите да се подготвят и да изградят киберустойчивост", казва Майор, като отбеляза значението на европейския Закон за цифровата оперативна устойчивост (DORA), който налага по-строги насоки за управление на риска, особено за доставчиците на информационни и комуникационни технологии от трети страни.

В доклада на банката се посочва, че завоят на Европа от свободна търговия към протекционизъм и формирането на икономически блокове са засилили тези заплахи. Тази промяна е довела до търговски бариери и е нарушила глобалните вериги за доставки, което увеличава вероятността от икономически сътресения.

За да се намалят тези рискове, банката съветва финансовите институции да използват стрес тестове и анализи на сценарии за оценка на уязвимостта. Майор допълва, че "европейското сътрудничество е от решаващо значение", като подчертава и ролята на съвместните усилия в областта на киберсигурността и финансовия надзор за ефективното решаване на този трансграничен проблем.