Моника Станишева: Потенциалът на Централна и Източна Европа е огромен и може значително да допринесе всички да сме по-силни
Климатичните политики ще бъдат в центъра на дискусията и при следващия Green Transition Forum, който ще се проведе в София догодина
"На конференцията Green Transition предоставяме пространство за диалог за европейски и национални политически лидери, институционални заинтересовани страни, бизнеса и представители на експерти".
Това обяви председателят на борда на директорите на Dir.bg Моника Станишева по време на глобалната климатична конференция COP29, която стартира официално днес в Баку.
На българския щанд бе представено специално издание на Green Transition Forum. Dir.bg е единствената частна онлайн медия, отразяваща на място събитието. Целта на Green Transition Forum в Баку е да покаже колко ключови могат да бъдат политиките от региона на Централна и Източна Европа на глобалната климатична сцена.
"Нашата цел е да създадем условия за открити и задълбочени дискусии, за обмяна на опит, но и да изработим подходи и решения, чрез които да превърнем зеления преход в успешен пример за развитие", обясни Моника Станишева в изказването си. По думите ѝ е повече от очевидно, че бездействането и продължаването на липсата на яснота за бизнеса може да е донесе до тежки последствия, дори е рецепта за катастрофа.
"Вече осъзнахме, че Европа се отклонява от глобалното икономическо развитие и търси начини да навакса, да ускори представянето си", добави Станишева. Каквото и да казват критиците и скептиците, е ясно за всички, че европейските климатични цели остават водещи и пътят за развитие на Европа е очертан, стана ясно още от нейните думи пред аудиторията. "В крайна сметка устойчивите политики ще укрепят нашите икономики, за да направи Европа по-конкурентоспособна и по-добро място за живеене", заключи тя.
Моника Станишева отбеляза, че регионът на Централна и Източна Европа е преминал през фундаментални трансформации през последните пет години.
"Днес ЦИЕ е най-динамичната част от Европейския съюз - станахме по-гъвкави, адаптивни и развиващи се. Силно убедена съм, че потенциалът на нашия регион може значително да допринесе и да направи всички по-силни", каза тя и припомни, че в богата програма на форума на българския павилион ще участват ключови политици, експерти, институционални и бизнес лидери от цяла Европа. Те със сигурност ще проведат още срещи и така нашият регион ще стане по-видим на глобалната климатична сцена.
На COP29 основен фокус остават мобилизирането на капитал за действия и растеж в областта на климата, декарбонизацията на индустриите и бъдещето на чистите технологии, заедно с ролята на централната власт в Европейския зелен дневен ред. Ще бъдат засегнати и теми като бъдещето на енергетиката, нисковъглеродните технологии и ролята на жените в финансирането на климатичните политики.
В същото време екипът подготвя вече и бъдещата програма за следващия Green Transition Forum, който ще се проведе в София през юни 2025 година.
Green Transition @COP29 се осъществява с подкрепата на нашите Зелени партньори:
Генерални партньори: Филип Морис Интернешънъл, "Хайделберг Матириълс Девня" АД с проект ANRAV, ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЕН СИСТЕМЕН ОПЕРАТОР, Българска банка за развитие.
Основни партньори: "Български Енергиен Холдинг" ЕАД, "Асарел-Медет" АД, Булгартрансгаз ЕАД, CWP Global, Артекс Инженеринг АД
НАЙ
Колко внасят и получават държавите от бюджета на ЕС?
ЕК: Разследването на споразуменията с "Боташ" е приключило, няма нарушения
Със заплати от 10 000 лв. магистратите настигат най-високопроизводителните и иновативни сектори
Франция присъедини ядрен реактор към електропреносната си мрежа за пръв път от 25 г.
Колко внасят и получават държавите от бюджета на ЕС?
ЕК: Разследването на споразуменията с "Боташ" е приключило, няма нарушения
Франция присъедини ядрен реактор към електропреносната си мрежа за пръв път от 25 г.
Със заплати от 10 000 лв. магистратите настигат най-високопроизводителните и иновативни сектори