"Шел" спечели обжалването срещу историческо постановление за климата в Нидерландия
Съдебното решение нанесе удар на екоактивистите в борбата срещу климатичните промени
Енергийният гигант "Шел" (Shell) спечели обжалването срещу историческо постановление за климата в Нидерландия, която през 2021 г. нареди на компанията да намали рязко емисиите парникови газове, предаде Ройтерс.
Апелативният съд в Хага отхвърли решението, обявявайки, че "Шел" вече е напът да изпълни изискуемите цели за собствените си емисии и не е ясно дали исканията да намали емисиите от употребата на продуктите на компанията, ще помогне в борбата срещу климатичните промени.
Според първоначалното решение "Шел" трябваше да съкрати абсолютните си въглеродни емисии с 45 на сто дo 2030 г. спрямо равнищата от 2019 г., включително тези от използването на продуктите на компанията, за да намали ефектите от глобалното затопляне.
Оттогава нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г., което доведе до скок в цените на петрола и газа, засили фокуса на правителствата и акционерите върху разходите и в много случаи отслаби климатичните амбиции. Решението от днес съвпада със срещата на високо равнище на ООН за климата COP29 в Баку, Азербайджан, където процедурите за отваряне бяха забавени в понеделник поради спор за това колко важно трябва да бъде бъдещето на изкопаемите горива в дневния ред.
"Приятели на Земята", които заведоха холандския случай през 2019 г., заявиха, че ще продължат борбата си срещу големите замърсители, но не казаха дали ще започнат ново обжалване във Върховния съд на Холандия.
"Това боли", каза режисьорът Доналд Полс. "В същото време този случай показа, че големите замърсители не са над закона.
Изпълнителният директор на "Шел" Ваел Саван каза, че компанията вярва, че решението е "правилното за глобалния енергиен преход, Холандия и нашата компания".
Случаят в Хага, където беше централата на "Шел" до преместването си в Лондон през 2022 г., беше разглеждан като ключов за двете страни на спора по отношение на емисиите и помогна за вдъхновяването на други съдебни дела.
В изслушванията по обжалване по-рано тази година "Шел" каза, че исканията към компаниите да намалят емисиите не могат да бъдат отправяни от съдилищата, а само от държавите. Съдът се съгласи с "Шел", че абсолютна заповед за намаляване на емисиите от нейните продукти може да има неблагоприятен ефект в световен мащаб, тъй като може да накара клиентите да преминат от използването на газ на компанията към по-замърсяващи въглища.