Hyundai E&C ще си партнира с "Главболгарстрой" по проекта за изграждането на Блок 7 и Блок 8 блок на АЕЦ "Козлодуй"
“С откриването на офиса ни в България изпълняваме важен етап от това историческо начинание”, посочи президентът и главен изпълнителен директор на Hyundai E&C Йонг Джун Юн.
Южнокорейската компания Hyundai Engineering & Construction (HDEC) започна активните дейности по подготовката на строителството на двата нови ядрени блока у нас. Буквално няколко часа след подписването на договора за инженеринг с "Westinghouse" и държавната АЕЦ "Козлодуй - Нови мощности", миналия понеделник, бе парафиран и първият контракт с ключов български изпълнител по проекта. Южнокорейската компания ще си партнира с "Главболгарстрой" при изпълнението на част от проектантските/ инженерингови дейности по проекта за изграждане на Блок 7 и Блок 8 на "АЕЦ Козлодуй." Партньорството между HDEC и "Главболгарстрой" бе официализирано с подписване на договор по време на специална церемония в новата сграда на "Hyundai" в София. Събитието бе уважено от всички страни, ангажирани с изграждането на новите ядрени блокове в българската атомна електроцентрала.
"Днес отбелязваме важен момент, с който Хюндай се впуска в ново предизвикателство в България. Подписахме договора по проекта за изграждане на нови мощности на АЕЦ "Козлодуй", а с откриването на представителството ни в България изпълняваме важна крачка в посока продължаване на това историческо начинание". Това заяви Йонг Джун Юн*, президент и главен изпълнителен директор на компанията. "Поели сме ангажимент да разширим дейността си в България. Нашата цел е да изградим регионален център за Европа, като същевременно допринесем за икономическото и индустриално развитие на България и насърчим взаимния икономически растеж", добави той. По думите му България ще играе жизненоважна роля в глобална стратегия на Hyundai. "Ще подобрим техническите възможности на местните ни партньори и ще развием добри професионалисти, с които активно да навлезем на европейския ядрен пазар", заяви още Йонг Джун Юн по време на церемонията.
"Искам да поздравя Hyundai Engineering & Construction и Westinghouse за подписването на договора им днес. България от 20 години насам е в очакване на изграждането на нови ядрени мощности. Емблематично е, че точно преди 50 години - през 1974 г. - в България заработи първият ядрен реактор. Знаково е, че след толкова десетилетия отново имаме възможността да затвърдим позициите на страната ни на ядрената карта", това коментира Калин Пешов, председател на УС на "Главболгарстрой Холдинг" по време на церемонията.
"Впечатляващо е, че Hyundai Engineering & Construction е построил 24 атомни реактора в глобален мащаб, но това което е от още по-голямо значение за нас е, че имаме еднакви корпоративни ценности и рабирания. Също както вашата компания, "Главболгарстрой" - в рамите на своята 55 годишна история - никога не е пропускал краен срок и не е надвишавал бюджета на проектите, които изпълнява. Стъпвайки на тази история, днес предлагаме нашата подкрепа и вярваме, че с вашия огромен опит и експертиза ще можем да изградим успешно Блок 7 и Блок 8 на АЕЦ "Козлодуй", завърши изказването си Пешов.
"Отварянето на офиса на HDEC в София е забележително събитие за бизнес отношенията между България и Република Корея", заяви и енергийният министър Владимир Малинов, който присъства на церемонията. "Това събитие се случи само няколко часа след като направихме ключова стъпка, не само по отношение надграждането на нашето двустранно сътрудничество, но и в подкрепа на енергийния сектор на страната ни", добави министър Малинов, визирайки договорът между АЕЦ Козлодуй - Нови Мощности и консорциумът на "Уестингхаус" с HDEC.
"Съвместната ни работа с компании от вашия ранг е гаранция за успешното изпълнение на този ключов енергиен проект в рамките на зададения времеви срок и бюджет. С тази стъпка ние отворихме нова страница в нашите взаимоотношения", категоричен бе министърът.Той припомни, че развитието на ядрената енергетика е ключов приоритет на правителство и е обвързано с целите на Европейската зелена сделка. Партньорството ни с Република Корея е изключително обещаващо по отношение енергийния сектор на страната, смята още министър Малинов. "Убеден съм, че новият офис на HDEC ще бъде истински двигател на двустранните ни взаимовръзки", добави той.
Според него именно сътрудничеството на страната ни с двата международни гиганта HDEC и "Уестингхаус" по изграждането на двата нови ядрени блока на АЕЦ Козлодуй, ще дадат нов стимул за икономиката на национално равнище и ще имат мултиплициращ ефект по отношения на други сектори на икономиката у нас.
Заместник-ръководителят на мисията и шарже д'афер на Република Корея Джи И Джо също присъства на церемонията по подписването на договора. Според нея проектът за нови ядрени мощности в България е ключов, както за енергийното бъдеще на България, така и за партньорството между България и Република Корея. Новите мощности ще осигурят надежден източник на електроенергия за енергийния микс на страната и възможност за енергийна независимост, диверсификация и сигурност на доставките, смята тя. Дипломатът поздрави "Hyundai" и "Главболгарстрой" за подписания договор, който се очаква да е добра основа за дългогодишно сътрудничество.
НАЙ
Колко внасят и получават държавите от бюджета на ЕС?
ЕК: Разследването на споразуменията с "Боташ" е приключило, няма нарушения
Със заплати от 10 000 лв. магистратите настигат най-високопроизводителните и иновативни сектори
Франция присъедини ядрен реактор към електропреносната си мрежа за пръв път от 25 г.
Колко внасят и получават държавите от бюджета на ЕС?
ЕК: Разследването на споразуменията с "Боташ" е приключило, няма нарушения
Франция присъедини ядрен реактор към електропреносната си мрежа за пръв път от 25 г.
Със заплати от 10 000 лв. магистратите настигат най-високопроизводителните и иновативни сектори