Първите стъпки в кариерата, които всеки трябва да извърви са изключително важни. Затова са студентските стажове, които стават все по-актуални и все по-търсени от бизнеса в България. Преди малко повече от година Dir.bg стартира своята платформа "Идеалният кандидат", която улеснява процеса на търсене и предлагане на стажове. Заедно с нейното начало, поставихме старт и на специалната ни рубрика "Формулата за успешна кариера", в която разговаряме с популярни, интересни и успешни личности, които вдъхновено разказват за своя кариерен старт.

"Всеки има някакъв стремеж, вложен в сърцето. Достатъчно е да го последваш. По каквито и пътеки да минеш, накрая пак излизаш на своя път - по-бързо или по-бавно.", споделя Радина Боршош, следващият гост на Бисер Кунчев в рубриката "Формулата за успешна кариера".

Коя е тя?

Радина Боршош е родена на 31 декември в София. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2020 г. в последния клас на проф. Стефан Данаилов. От 2020 г. е в трупата на Народен театър "Иван Вазов".

Първата й роля на сцената на Народен театър "Иван Вазов" е Александра в "Лисичета" през 2017 г. Радина Боршош участва още и в постановките "Когато гръм удари, как ехото заглъхва" от Пейо Яворов на режисьора Бина Харалампиева, "Три високи жени" от Едуард Олби, "Идеалният мъж" от Оскар Уайлд - режисьор Тиери Аркур, "О, ти която и да си" - режисьор Бойка Велкова, "Нова земя" по Иван Вазов, "Двубой" с режисьор Мариус Куркински, "Бурята" по Шекспир на световноизвестния режисьор Робърт Уилсън.

Сред успешните й роли в киното са филмите - "Солвейг" (2015 г.), "Маймуна" (2016 г.), "Привличане" (2018 г.), "Рая на Данте" (2020 г.) и "The wheels of heaven" (2022 г.)

Има главни роли в телевизионните сериали "Ние нашите и вашите" (2018 г.) и "Ягодова луна" (2020 г.), и роля в документалния филм на ВВС - "Рим е направен за 8 дни". В продукцията на "Уолт Дисни" "Господарка на злото-2" дава гласа си на принцеса Аврора.

Разкажете ни за първите стъпки във Вашата кариера. Кога, къде и как се случиха те?

Вероятно винаги е било в мен, но истински го осъзнах в гимназията, тогава се случи тази любов към театъра, поисках с цялото си сърце да принадлежа на това място, където въздухът е различен и попадаш в толкова различни светове. В театъра можеш да бъдеш всичко, да извършиш подвиг или смъртен грях, да преживееш любов, щастие, тъга, катарзис и да стигнеш да неподозирани кътчета на душата си. Още като ученичка всичко това ме заведе в студията на Малин Кръстев в Младежкия театър, в тези години заснех и първите си игрални филми "Солвейг" и "Маймуна" и вече бях сигурна, че искам да бъда актриса, че това е моят път.

Как си представяхте тогава Вашата кариера 10 години по-късно?

Не съм мислила за кариера, следвах сърцето си. Единственото, което исках е да бъда част от тази магия, да съм на сцената и да изграждам ролята, която са ми поверили. И тогава и сега мечтая да запазя искрата, тръпката и страстта, защото ако угаснеш в работата си и я превърнеш в навик, означава, че нещо важно си позволил да си тръгне от теб.

Вижте всички актуални обяви за стаж:
https://www.idealcandidate.bg/stajove

Успяхте ли да сбъднете мечтите си? Достигнахте или ги надминахте?

На всяка сбъдната мечта се раждат нови десет. Така сме устроени. Така животът ни и светът вървят напред. Не всичко дотук беше красиво и идеално. Спукаха се много розови балони, понесох и първите удари и разочарования в професията, но мисля, че това е част от порастването и каляването. Ако и след всичко това останеш, значи изборът ти е бил правилен.

Има ли нещо, което бихте променили тогава, ако можеше да се върнете в тези години?

Всеки има някакъв стремеж, вложен в сърцето. Достатъчно е да го последваш. По каквито и пътеки да минеш, накрая пак излизаш на своя път - по-бързо или по-бавно. Затова не мисля, че бих променила нещо, а и пътят ми в професията тепърва предстои.

Какво е мнението Ви за стажовете? Колко важни са те за един млад човек?

Стажът е знание, опит и своебразен тест върху самия себе си. Смелостта да се сблъскаш челно с професията, която си избрал. Нещо доста важно, но може да бъде и болезнено. Защото точно в този момент мечтите срещат реалността. При мен също се случи в студентските години. Колкото научих в НАТФИЗ, толкова научих и на истинския актьорски терен още тогава.

Снимка: Владимир Томашевич

Преди малко повече от година Dir.bg стартира своя платформа за студентски стажове, която нарече "Идеалният кандидат". Според Вас какви качества трябва да притежава идеалния кандидат в студентските години, за да впечатли компаниите и да го поканят на стаж?

"Идеалният кандидат" ли, точно сега съм в репетиции на "Идеалният мъж" по Оскар Уайлд на сцената на Народния театър. Постановката е на известния френски режисьор Тиери Аркур, който пристигна в България, за да възстанови спектакъла, който се играе от години в Народния театър и зрителите ще могат да го гледат отново през есента. На тези вълни съм в момента и ако трябва да отговоря конкретно на въпроса за качествата на идеалния кандидат, ще го направя с цитат именно на Оскар Уайлд - "Бъди себе си, всички други роли вече са заети".

Какви са трудностите, които според вас срещат студентите при избора и откриването на подходящия стаж?

Важно е все повече и повече да се помага на студентите в тяхното развитие. Осъзнаването, че трябва да се инвестира в младите хора и техния потенциал е от огромно значение и е валидно за всички сфери. Надявам се, че моето поколение и следващите след нас ще търсят и намират развитие тук.

Достатъчно ли е нивото на подготовка, което дават университетите в България? Какви са акцентите, с които бихте подкрепили или не българската образователна система?

Аз имам огромен късмет, защото имах най-добрите учители. Напоследък все по-често се замислям колко е важно да имаш добри учители. И това е повече от всичко, което може да ти подари съдбата. Това, което съм днес и към което вървя утре е част от всичко, което те са ми дали като първи стъпки на сцената, като свобода и истинност, защото театърът и актьорската професия изискват особена отдаденост. Реално всяка образователна система има слабости, важно е ти какво извличаш от нея. Ако започнем да говорим за учебни програми, база, възможност за практика, има какво да се желае със сигурност. Но при мен нещата се случиха успоредно - следвах в Театралната академия, но започнах и активно да снимам, качих се на професионална сцена и това допълнително ми помогна. Мастъра ме научи, че за нашата професия е особено важно още в периода на обучение да реализираш проекти на сцената и пред камерата. При него нямаше такова нещо като - "сега ще се учим на сцените в НАТФИЗ и като се научим и дипломираме, започваме да играем професионално". Проф. Стефан Данаилов винаги ни подкрепяше и още докато следвахме ни даваше тази възможност да работим извън Академията, което правят много малко преподаватели. Той казваше, че актьорът учи още и още само, когато не спира да работи.

Снимка: Владимир Томашевич

Каква е рецептата за кариерен успех на Радина Боршош?

Няма универсална рецепта. Целта ми никога не е била просто да успея, всъщност оценката дали нещо е успех или неуспех идва на много по-късен етап в една творческа кариера. Засега ми стига, че работя това, което истински обичам. Може би това е важното - правете, това, което обичате и което ви прави щастливи и не се отказвайте!

Ако трябва да дефинирате Вашата кариера до момента с 3 думи, кои ще са те?

"Всичко на света е вътре в теб. От себе си искай всичко", повече от 3 думи са, но пък са 100% верни.

Случващото се и реализацията Ви към момента са огромен повод за лична и на близките Ви гордост. Какви съвети получавате именно от тях?

Подкрепа, съвети, критика - за мен са еднакво важни. Много често ми казват да не преживявам толкова дълбоко и емоционално нещата. Опитвам се, но не винаги се получава, все пак актьорът се храни от емоциите. Те ни задвижват, издигат, а понякога ни потапят дълбоко. Не ме е страх от критика. И когато идва от хора, които обичам или колеги, на които се възхищавам, знам, че тя не цели да ме съсипе или обиди, а да ме направи по-добра в това, което правя. Слушам внимателно и чувам това, което ми казват, веднага се опитвам да го приложа и променя.

А, какви са Вашите съвети към младите хора в страната? Ако зависеше от Вас, как бихте ги мотивирали да проведат стаж и да се развиват кариерно?

Днес животът за никого не е лесен, особено в България. Всички тези кризи, трусове и пропадания носят умора и несигурност. Много мои приятели избраха да заминат. Други губят мотивация за кариера в България. Разбирам го и въпреки всичко ми се иска да не е така. Иска ми се тук да намираме път за мечтите си. Моят избор е да не се отказвам.

Коя е добрата новина, която искате да прочетете един ден и се е случила с Вас и близките Ви хора?

Утро, слънце, събуждане, няма Ковид, няма война, няма кризи, театър, премиера, публика и завесата се вдига...