"При младите кадри най-важното е трудолюбието, ангажираността и сериозността в работата, както и умението да учат, да искат да научат нещо ново и да са готови да го приемат от по-опитните колеги. Като всеки един човек попаднал в професионална среда, трябва да е наясно, че неговото обучение никога не спира!", споделя Станимира Ангелова - част от трио HYPNOTIC, която е и следващият гост на Бисер Кунчев в рубриката "Формулата за успешна кариера".

Коя е тя?

Казвам се Станимира Ангелова на 33 год. и съм родена в Бургас. От осем годишна възраст свиря на виолончело и може да се каже, че благодарение на късмета да срещна моите прекрасни преподаватели, аз открих как музиката дава не само безгранична и чиста любов, а и много трудолюбие, вдъхновение и сила за всички трудности в живота.

В момента работя като помощник концертмайстор на виолончеловата група в оркестъра към Национален музикален театър "Стефан Македонски" и съм част от трио HYPNOTIC.

Разкажете ни за първите стъпки във Вашата кариера. Кога, къде и как се случиха те?

Започнах своя музикален път в музикалното училище в Бургас при г-жа Жасмина Чернева.Тя беше моят учител и ме вдъхнови да се посветя на виолончелото. След това завърших НМА "Проф. Панчо Владигеров" - София при проф. Анатоли Кръстев . Той притежава невероятна вътршна сила , която запалва всеки млад студент да се посвети с любов на виолончелото. Със своя международен опит на най-реномираните подиуми в Европа, Америка, Азия и Африка, проф. Кръстев ме насърчаваше да се развивам и да мечтая за големите сцени. 

Как си представяхте тогава Вашата кариера 10 години по-късно?

Представях си как пътувам навсякъде по света, виждам различни култури, свиря в огромни красиви зали и се срещам с много добри и вдъхновяващи музиканти. Освен класическите творби, моя слабост винаги са били рокът и филмовата музика. Постоянно слушах Апокалиптика, Бонд и любимите Ханс Цимер и Джон Уилямс. Мечтаех си един ден да свиря тяхната музика.

Успяхте ли да сбъднете мечтите си? Достигнахте или ги надминахте?

Оо, да! Първо имах възможността да свиря в състава на Класик ФМ оркестър заедно със световно познати солисти и диригенти. Бях част и от оркестър FAMES - Скопие, с който записвахме музика за филми и игри. С тях свирих на наградите за филмова музика в Дубай пред 35 000 човека публика, което беше невероятно преживяване. Както казах по-рано, рокът е харесван от мен стил и животът случайно ме срещна с хора споделящи тази страст, като с тях създадохме група - Cellistica.

И музикалният път ме доведе до музикалното приключение HYPNOTIC, с което сбъдвам мечти, като тази да споделя една сцена с първия и най-успешен в света на кросоувър музиката квартет - BOND! И да посещавам красиви места, сцени и събития, свирейки страхотна музика и аранжиментите, които са дело на нашата прекрасна цигуларка Мария!

Има ли нещо, което бихте променила тогава, ако можеше да се върнете в тези години?

Честно казано не съжалявам за нищо, защото всяка грешка е урок, а това е единственият начин човек да израства.

Какво е мнението Ви за стажовете? Колко важни са те за един млад човек?

Аз лично не съм взимала участие в стажове, защото се наложи да си търся работа още по време на моето обучение, но според мен сега възможностите са повече и са по-добри. Стажовете могат да бъдат полезни и човек трябва добре да прецени накъде да се насочи, така че да развие своя характер и професионализъм. Според мен опитът е много важен и стажовете могат да са добро начало за професионална реализация.

Според Вас какви качества трябва да притежава идеалния кандидат в студентските години, за да впечатли компаниите и да го поканят на стаж?

При младите кадри най-важното е трудолюбието, ангажираността и сериозността в работата, както и умението да учат, да искат да научат нещо ново и да са готови да го приемат от по-опитните колеги. Като всеки един човек попаднал в професионална среда, трябва да е наясно, че неговото обучение никога не спира.

Вижте всички актуални обяви за стаж:
https://www.idealcandidate.bg/stajove

Какви са трудностите, които според вас срещат студентите при избора и откриването на подходящия стаж?

Зависи от областта, в която искат да се развиват. Когато човек има цел и мотивация няма трудност, важна е нагласата. Също така би било добре стажовете да имат финансова подкрепа за съответния кандидат, защото липсата на средства може да откаже кандидата.

Достатъчно ли е нивото на подготовка, което дават университетите в България? Какви са акцентите, с които бихте подкрепили или не българската образователна система?

Българското образование е на едно много добро теоретично ниво, но има своите проблеми. Музикалната ни школа е с традиции и венчае успехи постоянно, въпреки трудните условия и липсата на държавна подкрепа както за студенти, така и за материалното състояние на университетите. Реализацията на българския пазар на труда след напускане на университета обикновено е сериозно предизвикателство пред студентите.

Каква е рецептата за кариерен успех на Станимира Ангелова?

Моята рецепта е работа, постоянство и упоритост. Свиря от много малка и винаги има какво още да науча, и върху какво да работя. Не подценявам музиката, която свиря, независимо от нейната трудност. За мен постоянството означава да вярваш в своето призвание, въпреки трудностите, които срещаш и да продължаваш да се развиваш в сферата, която харесваш. А упоритостта е вътрешния стремеж да ставаш все по-добър и да харесваш това, което правиш. Музиката е моят живот.

Ако трябва да дефинирате Вашата кариера до момента с 3 думи, кои ще са те?

Свобода, любов, постоянство.

Случващото се и реализацията Ви към момента са огромен повод за лична и на близките Ви гордост. Какви съвети получавате именно от тях?

Да бъда себе си и да не спирам да търся истината във всичко.

А какви са Вашите съвети към младите хора в страната? Ако зависеше от Вас, как бихте ги мотивирали да проведат стаж и да се развиват кариерно?

Да бъдат бъдат търпеливи и да не губят никога искрата в себе си. Всичко се случва в правилният момент за всеки. Да бъдат смели и жадни за развитие. Да опитват без страх от грешки, за да се научат кое е правилното за тях.

Коя е добрата новина, която искате да прочетете един ден и се е случила с Вас и близките Ви хора?

Станимира Ангелова спечели от лотарията и даде огромно дарение за закупуване на майсторски изработени музикални инструменти за нуждаещи деца, влюбени в музиката.