Формулата за успешна кариера на Неда Спасова
Трудно е да мотивираш някого, ако той е загубил първопричината и вдъхновението да се развива
Първите стъпки в кариерата, които всеки трябва да извърви са изключително важни. Затова са студентските стажове, които стават все по-актуални и все по-търсени от бизнеса в България.
Преди близо 4 месеца Dir.bg стартира своята нова платформа "Идеалният кандидат", която улеснява процеса на търсене и предлагане на стажове.
Каква е формулата за успешна кариера, колко сериозен и старателен трябва да бъде човек през време на своя стаж и професионален път, ще ни разкаже нашият специален гост Неда Спасова.
Коя е Неда Спасова?
Ами аз съм Неда. Родена съм във Враца, но от 10 години живея и работя в София. На 29 години съм. Завършила съм Актьорство за драматичен театър в НАТФИЗ "Кр. Сарафов" през 2014 година. В момента имам щастието да практикувам професията си и на театралната сцена (играя в Театър "София") и на екран. Наскоро завърших участието си в една голяма американска продукция, която се снимаше в България, а в момента снимам и български филм. През септември се връщам на репетиции в театъра и в НАТФИЗ като асистент-преподавател.
Разкажете ни за първите стъпки във Вашата кариера. Кога, къде и как се случиха те?
Нямах никакво намерение да ставам актриса. Тренирах волейбол и исках да стана психолог. Волейболът "пострада" заради актьорските уроци. Така се случи, че попаднах още на 12 години в детска театрална трупа във Враца и много ми харесваше, но продължавах да искам да стана психолог. Приеха ме в Софийския университет с олимпиада по Философия и реших, че ще запиша Философия като по-гъвкава специалност. Това ми се е въртяло в главата тогава. И август, месец преди изпитите в НАТФИЗ, си казах, че не може да не се пробвам, ей така, с доста кратка подготовка и никаква яснота за изпитите там. Кандидатствах и ме приеха. И така започва моят път.
Как си представяхте тогава Вашата кариера 10 години по-късно?
Представях си, че се развивам във волейбола, играя и в някакъв момент, когато възрастта не ми позволява да спортувам, си се хващам с психологията, имам си кабинет и си говоря с хората и им помагам - простичък детски план. Но както казах, волейболът "пострада" пръв, защото нямаше време за него от училище и репетиции, а 5 години по-късно и психологията. Ето ме сега - нито съм волейболистка, нито психоложка. И животът ми се стече по съвсем различен начин.
Успяхте ли да сбъднете мечтите си? Достигнахте или ги надминахте?
Постигнала съм много от нещата, за които съм мечтала, но аз не спирам да мечтая. Мечтата е стимул за живот. Човек без мечти е мъртъв.
Има ли нещо, което бихте променила тогава, ако можеше да се върнете в тези години?
Много пъти съм се връщала мислено в миналото и съм се питала дали, ако имах възможност щях да променя нещо. Нищо не бих променила. Всяко нещо се е случило, защото така е трябвало да се случи. Не съжалявам за изборите си. Дори и грешни - те са ме научили на много.
Какво е мнението Ви за стажовете? Колко важни са те за един млад човек?
В моята професия няма стаж. Директно влизаш от обучение в професионална практика. Учиш се в процеса на работа. И доста грешиш в началото, но това е естественият път на нещата. Може би щеше да е хубаво да имам професионална практика "зад кадър", но ми се струва невъзможно, имайки предвид, че за да разбереш къде трябва да положиш повече усилия, трябва да се срещнеш с публика, а няма публика за стажанти.
Преди 4 месеца Dir.bg стартира своя платформа за студентски стажове, която нарече "Идеалният кандидат". Според Вас какви качества трябва да притежава идеалния кандидат в студентските години, за да впечатли компаниите и да го поканят на стаж?
Това зависи от професионалната насока. Но най-общо съм се убедила, че когато ръководителите на фирма или проект видят в теб желание, мотивация и устрем - това непременно върши работа. Доста често силната мотивация за развитие е по-сериозен бонус, отколкото на пръв поглед природните умения, които често оставяш "в задния джоб" и не развиваш.
Какви са трудностите, които според вас срещат студентите при избора и откриването на подходящия стаж?
Тъй като аз не съм минала този път, няма и как да съм съвсем наясно как се избира подходящ стаж. Предполагам, че всичко зависи от категоричността на избора за развитие на студента. При мен не е имало такова търсене, защото професията ми е много конкретна. Наблюдавах в съучениците си от гимназията подобно търсене на реализация не бяха съвсем наясно какво искаха да работят, особено в обширните специалности, които не "произвеждат" конкретна професия.
Достатъчно ли е нивото на подготовка, което дават университетите в България? Какви са акцентите, с които бихте подкрепили или не българската образователна система?
Висшето учебно заведение, с чиято образователна система съм запозната е НАТФИЗ. Аз си взех всичко, което преподавателите ми предлагаха. Имах колеги, които почти нищо не взеха. Стигаме отново до личния избор за развитие.
Каква е рецептата за кариерен успех на Неда Спасова?
Нямам рецепта. Понякога нещата стават, понякога не. И това е съвсем нормално. Щеше да е странно винаги да се получава това, което искаш. Има едно нещо, което с годините съм се убедила, че върши работа - да не ти пука. Това не значи да се отнасяш несериозно към работата си, а да не ти пука за финалния резултат. Правиш, каквото можеш, каквото мислиш за добре, а финалният резултат ще си дойде. В моята професия има много доза "да ти пука" - одобрението на публиката, одобрението на гилдията, на колегите, на медиите. Това одобрение, като цяло, е необходимо за причината да продължаваш работата си в тази професия, но не е решаващо да си си свършил добре работата. Понякога много от нещата не зависят от теб, но ти си носител на крайния резултат. Това е нещо, което се опитвам да предам и на студентите, на които преподавам. Те са бъдещи актьори и колкото по-рано се отърват суетата на професията, толкова по-свободни ще се чувстват. И ще получават удоволствие от това, което правят, а не болка.
Ако трябва да дефинирате Вашата кариера до момента с 3 думи, кои ще са те?
Нестабилна, уморителна, но интересна.
Случващото се и реализацията Ви към момента са огромен повод за лична и на близките Ви гордост. Какви съвети получавате именно от тях?
Рядко получавам съвети от близките си, защото те не познават психологическите аспекти на моята професия. Важното е, че получавам разбиране и подкрепа.
А, какви са Вашите съвети към младите хора в страната? Ако зависеше от Вас, как бихте ги мотивирали да проведат стаж и да се развиват кариерно?
Трудно можеш да мотивираш някого, ако той е загубил първопричината и вдъхновението да се развива. Самата аз, когато имам моменти на "пропадане" и колебания, се връщам към първопричината да избера моята професия. Първопричината обикновено е чистата мисъл, дори по някакъв начин наивна и детска, но даваща ти стимул за развитие. В нея се крие истината.
Коя е добрата новина, която искате да прочетете един ден и се е случила с Вас и близките Ви хора?
Преборили сме нелечимите болести завинаги. И няма война. И глад. Няма задкулисие. Няма подли управляващи и зли хора. Има свят на мир и духовен подем. Утопично, нали? Ей това искам да прочета един ден...
НАЙ
Орбан от Будапеща: Унгарска петролно-газова група иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Тежка година за автомобилните производители в Европа
Бъдни вечер и Коледа - колко средства са нужни за празничната трапеза?
Загубите доминираха по пазарите на акции от двете страни на Атлантика, а в София – печалбите
Орбан от Будапеща: Унгарска петролно-газова група иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Тежка година за автомобилните производители в Европа
Бъдни вечер и Коледа - колко средства са нужни за празничната трапеза?
Служителите на "Старбъкс" стачкуват, разшириха демонстрацията в още 4 града на САЩ