Коментари - България изостава с монтажа на слънчеви панели по покривите | Бизнес.dir.bg
назад

България изостава с монтажа на слънчеви панели по покривите

Германия и Великобритания има по над 1 млн. домакинства, които задоволяват нуждите си от енергия, черпейки я от слънцето

Обратно в новината
| Редактор : Георги Брандийски

Коментари - България изостава с монтажа на слънчеви панели по покривите | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Всичките тия с благите си приказки първо да се запознаят с нормативната уредба на България. После с доходите на хората и цените на такива инсталации в България. Чак тогава може да си говорим как е в другите държави и как е в България. И най-вече - ЗАЩО?

Доста глупаво и нелепо е да бъдем сравнявани по какъвто и да е начин с Германия и Великобритания. За разлика от тях ние все още съществуваме в някакви адски условия на дълбока бедност и мизерия и едва смогваме да плащаме текущите сметки. Закупуването на такива панели поне на този етап е напълно немислимо , не и с тези мизерни доходи. Хора които са работили дълго зад граница и са събрали пари могат да си го позволят , както и богати бизнесмени тук. Но за обикновен човек това е непосилна инвестиция граничеща с научна фантастика.

За пореден път ще се опитам да дам идея за журналистическо разследване на журналистите в дир. Защо ток от ВЕИ та се изкупува когато е абсолютно ненужен? Не само че е ненужен ами заради допълнителното натоварване на мрежата което създава е в негатив и нанася допълнителни щети, амортизирайки останалите съоръжения в мрежата, щети за милиони левове годишно. По начало ако се използват по правилния начин ВЕИ тата биха могли да са по малко замърсяващи от конвенционалните до момента централи ( спорно но без допълнително проучване ще приема че биха могли да са по малко замърсяващи) . В момента ВЕИ тата в България се използват по престъпен начин, тока има се изкупува на 100 % което само по себе си е безумие , и се плаща на доста по висока цена, да не говорим че за по голямата част от съоръженията са взети субсидии и де факто са стрували около 10 % от цената си. Та защо хората притежаващи подобни централи не са в затвора за кражба и измама в особено големи размери и не си правят компания с престъпниците които са им дали договорите за изкупуване на тока.

Тва е, щото Русия не произвежда такива панели. Иначе щяхме да сме номер едно!

В Австралия са много, защото живеят в пущинака, а в Холандия цената на тока е два пъти по-висока от тази тук (16 - 19 цента), пък и се дотира изграждането на тези фотоволтаични инсталации. В България не е ясно дали ще успеете да изплатите панелите преди да се наложи подмяната им. Никой не коментира ефекта върху екологията при производството им, но на кой му пука - това е в Китай. Аз плащам 20 до 40лв. ток. това са по-малко от 400лв. годишно. Пак ми разкажете как ще дам 5000 лв. само за инсталацията (без административните такси) и щ ми стане по-евтино.

Браво .... и като ги монтираш на покрива и дойде момент да го ремонтираш как ще стане?

АМИ НА ЮПС-А АКУМУЛАТОРИТЕ?

Кво ли да пиша Има си журналисти да проверят и да кажат защо на граждани се пречи всячески да си сложат слънчеви инсталации. И защо Такива инсталации се използват от престъпен начин от други

Много от пишещите тук по темата се изказват за цената и тем подобни. Но проблема не е в цената и ти си много прав. Проблема е в документите и десетките разрешителни. Пробвали ли сте да сложите такива . Ще видите колко е ужасно и трудно. В общи линии идеята е да не слагата. Лобито на енергийните дружества в държавата е много силно.

А, не така, ще развалите далаверата на гинките и калинките!

В България за да имаш фотоволтаик в къщи, трябва да го вържеш към мрежата на някое енерго и да ти изкупуват тока, обаче ти слагат едни такси, дето с 1-2квт/ч дето правиш не можеш да си ги избиеш. Трябва ти разрешително от общината за строеж в категория за промишлена сграда, което изисква надзор, бла-бла и цената още набъбва на входа. Отделно държавата/общината дава ли ти отстъпка в данъците? Не съм се задълбочавал, но как да го направиш без някой да ти даде поне грам стимул и икономическа целесъобразност. Иначе искам да съм поне частично независим от енергото, ама няма.

Не ти трябва. Ако имаш парите, то си пише - 7 години се изплаща в Англия, тук трябва да е по-бързо. Не е нужно и да си вързан с енергото за да ти изкупуват произведеното. Просто си го складираш в ЮПиеСи и използваш вечер. Това е достатъчно да намалиш драстично сметките. При годишна консумация от около 1800 лева в къща. Можеш спокойно да спестиш 2/3, особено за бойлера, със слънчев колектор + фотоволтаик за "черната" и отчасти за "бялата" техника. Това ти прави около 1200 лева на година. Слънчев колектор с бойлер е 1500 лева, 2КВт фотоволтаична система е 6500, което на теория се изплаща за 6,5 години. След това поне още толкова години ще спестиш и ще си на печалба с 8000 лева. Което не е лош стимул.

Големи глупости си написал

Задължително е да се закачиш за енергото - иначе влизаш в графата незаконно строителство и т.н. Отделно ми кажи, как се храни котлон 1квт, фурна 2квт, пералня от 500вт, миялна 1квт и т.н. от UPS? А това са ти най-големите консуматори. Черната техника е лесна.

Не е нужно да си вързан с енергото да ти изкупува, но може да си вързан в паралел и да си добавяш нужната електроенергия. Затова съм написал че можеш да спестиш 2/3 от потреблението, а не цялото.