First Republic Bank: Изтеглени са повече от $100 милиарда тази година
Работим за преструктуриране на нашия баланс, като намаляваме разходите и краткосрочните заеми, заявиха от банката
Клиентите на First Republic Bank са изтеглили повече от 100 милиарда долара от сметките си през първите три месеца на годината на фона на опасения за доброто здраве на световната банкова система.
Американската банка съобщи, че депозитите й са намалели с над 40% от края на декември м.г.
Новината идва, след като вчера швейцарският банков гигант Credit Suisse разкри мащаба на изтичането на пари банката, което, както е известно, предизвика спасяването й с подкрепа от държавата.
"Със затварянето на няколко банки през март изпитахме безпрецедентно изтичане на депозити", каза главният финансов директор на First Republic Нийл Холанд, цитиран от Би Би Си (BBC).
"Работим за преструктуриране на нашия баланс, като намаляване разходите и краткосрочните заеми", добави той.
First Republic смята да намали разходите, като съкрати 20%-25% от служителите си през следващите месеци.
След съобщението акциите на банката паднаха с повече от 20% в Ню Йорк.
Миналия месец група големи американски банки инжектираха 30 милиарда долара във First Republic, която тогава бе възприета като банка, изложена на риск от фалит.
Американските регулатори определиха мярката като "много добре дошла", докато банките "спасители", водени от JP Morgan и Citigroup, заявиха, че действието им отразява тяхната "увереност".
Проблемите в банковия сектор се появиха в САЩ по-рано миналия месец, когато Silicon Valley Bank, която беше 16-ият по големина кредитор в страната, се срина при най-големия фалит на американска банка от 2008 г. насам, отбеляза Би Би Си.
Два дни по-късно се стигна до фалит и на Signature Bank в Ню Йорк.
Властите се намесиха, за да гарантират депозитите над обичайните лимити в опит да предотвратят по-нататъшно натрупване на банкови депозити.
В понеделник европейският банков гигант Credit Suisse съобщи, че от банката са изтекли 61,2 млрд. швейцарски франка (69 млрд. долара) през първите три месеца на годината. Съобщение на фона на финализирането на принудителната продажба на банката на конкурента UBS.
Централните банки по света - включително Федералният резерв на САЩ и Банката на Англия - рязко увеличиха лихвените проценти, докато се опитват да ограничат инфлацията. Това се отрази на стойността на големите портфейли от облигации (цените им паднаха), закупени от банките при по-ниски лихви. Съгна се до колапса на Silicon Valley Bank и въпроси за ситуацията в други банки кредитори.