Европейските власти притискат Испания да допусне загуби от милиарди евро на дребните вложители, като отпише определени типове банков дълг, преди институциите на страната да бъдат рекапитализирани от спасителните фондове на еврозоната, пише вестник Файненшъл таймс, цитиран от spekulanti.com.

Министрите на финансите на 17-те страни от еврозоната постигнаха съгласие в Брюксел за финансовата помощ за Испания, която ще получи за банките си първи транш от 30 милиарда евро в края на месеца.

В същото време испанският премиер Мариано Рахой обяви днес повишение на ДДС, чиято ставка от 18 процента ще нарасне на 21 процента, в рамките на нови мерки за строги икономии, наложени на страната, която получи от Брюксел смекчаване на условията за постигането на целта по бюджетния дефицит, предаде Франс прес. ДДС, който бе намален за някои продукти, ще се увеличили от сегашните 8 на сто на 10 на сто, но за продуктите от първа необходимост ще остане 4 процента, заяви Рахой в изказване в парламента.

Някои бонуси на държавните служители и високопоставени ръководители ще бъдат намалени, допълни премиерът на Испания. "Имайки предвид извънредните обстоятелства в икономиката", втората част от извънредните бонуси няма да се изплаща на държавните служители и на високопоставените ръководител в държавния сектор през 2012 година, посочи Рахой.

Условията за спасяването на испанските банки биха принудили всяка банка, получаваща помощ, напълно да отпише привилегированите си акции и подчинен облигационен дълг, според проектомеморандума, до който Файненшъл таймс се е добрал.

„Банките и техните акционери ще поемат загуби, преди да бъдат дадени държавните помощи и ще бъдат подложени на абсорбиране на загуби по хибридните капиталови инструменти, до пълния възможен размер“, се казва в документа. Испанските банки имат подчинен и хибриден дълг за 67 милиарда евро, според данни на Испанската централна банка, голяма част от който дълг бе продаден на дребни инвеститори, под формата на „спестовни“ продукти.

„Разликата между Испания и другите европейски страни е, че тези инструменти се държат най-вече от дребни спестители“, казва Дара Куин, банков анализатор на Nomura. “Хората, които са ги купили вероятно не са разбирали напълно какво точно купуват“. Луис де Гиндос, финансовият министър на страната, призна, че на инвеститорите не е трябвало да бъдат продавани подобни спестовни продукти и се опитва да намали до минимум загубите им, като част от спасителния план. „Беше грешка да се продават привилегировани акции и трябва да помислим за решение“, коментира той през май.

По силата на споразумението с кредиторите, Испания трябва да увеличи защитата на потребителите и да ограничи продажбата на подобни инструменти на дребни инвеститори.