Испания няма да изпълни препоръчаните от Международния валутен фонд (МВФ) мерки за съкращаване на дефицита на държавния бюджет, обяви министър-председателят на страната Мариано Рахой, цитиран от БТА.

Той признава, че „икономическата ситуация в страната е сложна". Това е последствие от големия външен дълг, дефицита, високата безработица и отсъствието на инвестиции. За да се промени това положение в Испания ще се проведат реформи, които „ще позволят не толкова да се преодолее кризата, но да се подготви страната за бъдещето".

Освен провеждането на банковата реформа и съкращаването на държавните разходи, „правителството ще работи над реформа в системата на държавното управление, за да се решат най-наболелите проблеми", като на първо време ще се съкрати дефицита в бюджета, подчертава Рахой.

Изявлението на министър-председателят е по повод публукувания в петък доклад на МВФ, според който дефицита в бюджета на Испания за тази година ще бъде по-голям от прогнозирания. МВФ препоръча на испанското правителство да разгледа възможностите за увеличаване на данъците или по-точно на ДДС, който е един от най-ниските в Европа, както и намаляването на заплатите на държавните служители. Независимо от рекапитализацията на испанските банки и предприетите мерки, нивото на инвеститорския интерес към страната остава низко.

Испания не се нуждае от предоставянето на пълен спасителен план от европейските й партньори извън предоставения заем на банките й, защото "вратите на пазарите са отворени пред нея и ще останат отворени", заяви междувременно заместник-председателят на ЕК Хоакин Алмуния, цитиран от БГНЕС.

Миналата седмица рейтинговата агенция Мудис (Moody's) понижи оценката на дългосрочните дългови книжа на Испания с три степени до "Ваа3", точно над спекулативната категория.

Мудис предупреди, че тази оценка може да бъде допълнително понижена след нов период на проучване, който ще продължи максимум три месеца. Агенцията даде като аргумент за решението си обявения в петък европейски спасителен план за испанския банков сектор в размер на 100 милиарда евро, който според нея ще увеличи още повече тежестта на дълга на страната.

Испания има твърде ограничен достъп до финансовите пазари, както се вижда едновременно от факта, че тя разчита на механизмите за борба с кризата в еврозоната за фондовете си за рекапитализация, и от растящата й зависимост от националните й банки като приоритетни купувачи на облигационните й емисии, които на свой ред получават финансирането си от Европейската централна банка, изтъкна още Мудис.

Непосредствено при обявяването на плана и Фич понижи рейтинга на страната с три степени.