Печалбите на големите европейски петролни компании се топят, но акционерите получават своето
Ниските към момента цени на суровината се дължат на слабото търсене в Китай
Големите европейските петролни компании отбелязаха спад на печалбите си през третото тримесечие на годината, предаде Франс прес, цитирана от БТА. Това се дължи на намалението на цените на петрола и по-ниските маржове на рафиниране. Компаниите обаче все още имат добра доходност и продължават да възнаграждават акционерите си.
Още по темата
- Петролните которвки се стабилизират около най-ниската им точка за последния месец
- Петролът поскъпва след сериозен ръст на американските запаси
- Русия използва все повече санкционирани кораби, за да доставя петрол на клиентите си
- Енергийният министър на ОАЕ: ОПЕК+ "благородно" балансира петролните пазари
Френската енергийна корпорация "ТоталЕнержи" (TotalEnergies) през третото тримесечие отчита най-големия спад в печалбите след пандемията от COVID-19. Нетният ѝ доход намалява с 65 на сто до 2,3 милиарда долара, почти колкото бе нивото през четвъртото тримесечие на 2020 г. - 65,7 на сто.
Същото е положението и за Би Пи (BP). Британската енергийна корпорация, която също беше засегната от отписванията на активи, публикува във вторник печалба от 206 милиона долара (за третото тримесечие на годината) спрямо 4,9 милиарда долара година по-рано. Това са "най-трудните три месеца, които обществото е преживявало след пандемията", отбеляза Дани Хюсън, анализатор от инвестиционната компания "Ей Джей Бел" (AJ Bell).
Друг британски петролен и газов гигант "Шел" (Shell) обяви днес рязък спад на нетната печалба през третото тримесечие до 4,3 милиарда долара спрямо 7 милиарда през същия период на миналата година. Енергийната корпорация също пострада от спада на маржовете на рафиниране и цените на петрола.
Далеч сме от печалбите от 2022 г., когато петролните компании се възползваха от скока на цените на природния газ и петрола в резултат на икономическото възстановяване след пандемията от COVID-19 и руската инвазия в Украйна.
Тогава "Шел" и ТоталЕнержи" отчетоха най-високите годишни печалби в историята си, съответно от 42,3 и 20,5 милиарда долара.
В момента ниските цени на петрола се дължат на слабото търсене в Китай, водещият вносител на суров петрол, и от прогнозите за увеличаване на производството през 2025 г. Цените отбелязаха ръст в края на третото тримесечие, поради напрежението в Близкия изток, подхранващо нестабилността в региона.
Би Пи не е оптимистично настроен за четвъртото тримесечие на 2024 г. Компанията очаква маржовете на рафиниране да "останат ниски", а производството "да бъде по-ниско", отколкото през последните три месеца.
"В контекста на скромен глобален икономически растеж и геополитическо напрежение в Близкия изток, цените на петрола са нестабилни", заявяват от "ТоталЕнержи" в своя оценка на ситуацията.