Министърът на енергетиката на ОАЕ Сухаил ал-Мазруеи обяви, че групата ОПЕК+ върши "благородно дело" като балансира петролните пазари, макар и да не произвежда по-голямата част от петрола по света, предаде Ройтерс, на която се позова БТА.

"ОПЕК+ жертва повече от другите, но е важно да запази единството си", посочи Мазруеи по време на събитие на петролния сектор в емирство Фуджейра. Той обаче отказа да коментира перспективите за развитието на петролните пазари през 2025 г. с оглед на твърде многото странични фактори, най-вече от геополитически характер.

Цените на петрола скочиха в днешната азиатска търговия с около долар заради опасения за ескалация на конфликта в Близкия изток.

Фючърсите за сорта Брент от Северно море, който е референтен за европейския пазар, поскъпнаха с 1 долар или 1,36 на сто до 74,56 долара за барел. Американският лек суров петрол (WTI) се покачи с 1,07 долар или 1,53 на сто до 70,90 долара за барел.

Министри от страните членки на ОПЕК+ ще проведат днес следобед онлайн среща по темата. Не се очаква по време на срещата да бъдат направени съществени предложения за промяна на плана за повишаване на добивите от декември, според запознати източници.

Групата намали добивите си с около 5,7 на сто от края на 2022 г. в опит да повиши цените на петрола.

Атаката на Иран, която е член на ОПЕК, повишава перспективата за прекъсване на доставките, коментираха анализатори от Ей Ен Зи, добавяйки, че производството на петрол в Иран е нараснало до шестгодишен връх от 3,7 милиона барела на ден през август.

"Една голяма ескалация от страна на Иран рискува да въвлече САЩ във войната", предупредиха от "Кепитъл икономикс" (Capital Economics).

"Иран е източник на около 4 на сто от световния добив на петрол, но важно съображение ще бъде дали Саудитска Арабия ще увеличи производството, ако иранските доставки бъдат прекъснати", обясниха експертите, цитирани от Ройтерс и БТА.