Китайски министър: Митата върху електромобилите ще навредят на Германия и Китай
Министър на търговията в Китай призова за съвместно решаване на проблема с търговските бариери, за да се избегнат ескалации
Китайският министър на търговията Уан Уънтао предупреди, че налагането на мита от Европейския съюз върху електрическите превозни средства ще "попречи сериозно" на търговското и инвестиционното сътрудничество и ще навреди както на Китай, така и на Германия, съобщава Ройтерс, като се позовава на изявление на китайското министерство на търговията.
В разговори във вторник с германския вицеканцлер и министър на икономиката Роберт Хабек, Уан каза, че се надява да постигне решение в съответствие с правилата на Световната търговска организация възможно най-скоро и да избегне ескалацията на икономическите и търговските търкания между Китай и ЕС,
Европейската комисия е напът да предложи окончателни мита до 35,3% върху електромобилите, произведени в Китай, в допълнение към стандартните 10% мита за внос на автомобили в ЕС.
Уан е на посещение в Европа за разговори относно разследването на блока около субсидиите срещу произведените в Китай електромобили преди гласуването за допълнителни мита от страните членки, насрочено за другата седмица.
Китайският министър каза, че се надява, че Германия ще изхожда от собствените си интереси и ще накара ЕК и Китай да работят в същата посока.
Хабек заяви, че Германия подкрепя свободната търговия, приветства китайските компании за автомобили и компоненти да инвестират в Европа и ще настоява Европейската комисия да намери подходящо решение с Китай и да положи всички усилия за избягване на търговски конфликти.
Уанг се е срещнал и с Волфганг Шмид от германското канцлерство в Берлин, като му е казал, че Китай настоява за правилно разрешаване на антисубсидийното разследване срещу страната чрез диалог и консултации.
Китай е изразил дълбокото си разочарование, след като ЕС пренебрегна усилията на Пекин и отхвърли решението, предложено от китайската индустрия, посочи Уан по време на разговорите.
Той добави, че Китай няма да се откаже от усилията си и ще продължи да провежда консултации "до последния момент".
"Надяваме се, че Германия, като основен член на ЕС, ще поеме инициативата да играе активна роля и ще призове ЕК да покаже политическа воля и да работи заедно с Китай за правилното разрешаване на случая", отбелязва Уан.