"Газпром" е краен вариант, Cheniere остава в листа, "Булгаргаз" получава 800 млн. от държавата
Въпросът не е в количествата природен газ, а в цените, каза енергийният министър
Министърът на енергетиката Росен Христов потвърди пред БНТ, че "Газпром" остава един от възможните източници за доставки на газ, но уточни, че "това е последният вариант". Каза и, че "Бугаргаз ще получи оздравителен заем от държавата от 800 млн. лева.
"Още не сме започнали да търсим контакт с тях ("Газпром"), защото гледаме да изчерпаме всички възможни варианти. Това е последен вариант, но не сме ги изхвърлили от листа с опции."
Във връзка с "широко коментираната оферта на "Шиниър" за седем танкера", Христов каза, че "имаме много подобни оферти - поне три-четири оферти от посредници". Но отбеляза, че "Шиниър" е производител, така че те са добър източник, защото избягваме надценката на посредниците".
До 19 август правителството трябва да потвърди приема ли ангажиращата оферта (с право на платеца и получателя да реши да я приеме или не) на американската компания за три плюс четири товара втечнен природен газ - три за тази година и четири за следващата. "Шение" (Cheniere) е вторият по големина в света и най-голям в САЩ производител на втечнен природен газ.
До 16 август пък "Булгаргаз" очаква оферти по обявения търг за доставка на общо 5,5 млн. MWh или около 550 млн. куб. м втечнен природен газ последното тримесечие на годината.
Росен Христов заяви, че "проблемът не е толкова в количествата, колкото в цената".
"Ако ние обявим, че плащаме 5 пъти по-висока цена, ще имаме газ колкото си искаме - оферти има много. Проблемът е в доставката. Повечето оферти са за LNG, за който няма слотове. Има слотове на частни компании, но цената им е такава, че не ни устройва."
Оздравяването на "Булгаргаз"
Министерството на енергетиката ще предложи да бъде отпуснат заем от 800 млн. лв. на "Булгаргаз".
Мярката е част от плана на сформирания от служебния премиер Гълъб Донев кризисен щаб в енергетиката.
Проблемът на държавното дружество е с оборотните средства - коментираните 500 млн. лв. не са загуби, а дефицит - т.е. средства, които са необходими за разплащане, отбеляза енергийният министър. За такива загуби алармира наскоро бивш заместник-министър на икономиката и енергетиката - Явор Куюмджиев.
"Предложението за финансиране е чрез Министерството на енергетиката за отпускане на 800 млн. лв. за "Булгаргаз - започна обсъждане, ще обявим процедура за финансиране и рефинансиране на текущите задължения", уточни Росен Христов.
Държавата ще отпусне този заем от бюджетни средства, като идеята е "Булгаргаз" да излезе на пазара, да намери дългосрочно финансиране и така да върне заема.