България вече чака отговора на "Газпром"
Дори направихме предложения за оптимизиране по договора и искаме да получим по него количества и през 2023 г., каза Росен Христов
Активни разговор с "Газпром" все още няма, но служебното правителство е изпратило информация, че има готовност за възобновяване на преговорите. Това каза служебният енергиен министър Росен Христов по Нова. Според него отговор от руския доставчик очакват днес или най-късно в понеделник следващата седмица.
Газови потоци
- Хронология на предизвестеното завръщане към "Газпром"
- Росен Христов настоя за изпълнение на договора с "Газпром", иначе висят санкции
- Бившият шеф на "Булгартрансгаз": Противниците на "Газпром" имаха 5 месеца да прекратят договора
- Браншовици: Да купуваме от "Газпром" само по 700 млн. куб. м, но по нова формула
"Казахме им, че сме готови да възобновим преговорите по договора и че имаме предложения по редица изменения, които биха го оптимизирали", каза още Христов.
Сред предложенията на служебния кабинет е удължаване на периода за взимане на оставащите количества газ. "Няма как да изразходим количествата газ по този договор", заяви енергийният министър, като добави, че предложението е обеми да се приемат и през 2023 г.
Христов потвърди казаното от него в четвъртък, че разговори за нов договора няма да се водят. "Говорим само за стария договор."
В четвъртък служебният енергиен министър предупреди, че ако България не опита да получи договорените с "Газпром" количества, е заплашена от милиарди лева санкции.
По изчисления цената на "Газпром" за септември е била 312 лв. за мегаватчас, а бизнесът и синдикатите поискаха между 200 и 250 лв. Цената на танкерите с втечнен газ, според Христов била с 50% над тази от "Газпром".
На въпрос дали чрез закупуване на газ от Русия страната ни не подкрепя финансово войната в Украйна, Христов отговори: "Ние и сега купуваме руски газ, само че през посредници и плащаме 30% отгоре. Ако говорим за финансиране, трябва първо Германия да спре да купува руски газ. Водещите държави в Европа купуват същия газ по тези правила. Ако има санкции на ЕК, досега водещите икономики трябваше да са санкциониране".
Министърът уточни, че в четвъртък са проведени разговори с ЕК относно закупуване на газ от "Газпром" по съществуващия договор. "Имахме пълно разбиране по темата", заяви Христов. Схемата на плащането, за която служебното правителство ще настоява, е банкова гаранция след получаване на доставките на газ за месеца.
Досега схемата е била за авансово плащане, уточни Христов, но при този вариант съществува риск парите да бъдат изпратени, а газът - не.
Във връзка с покриване на потребностите от газ, Христо каза, че е осигурена по-голямата част от необходимото за октомври, имало откъде да се осигури и останалото. "Тук се опитваме вече да смъкнем цената" и "Газпром" не е единствената алтернатива, каза министърът.
Служебното правителство се е отказало от възможността да вземе 7 танкера с втечнен газ от Америка, защото не е успяло да осигури слотове на "нормална" цена. Така, страната ни ще получи само един танкер. "Този слот, който осигурихме, позволява да доставим газа на нормална цена в България. Всички други слотове, които можеше да купим бяха от посредници на високи цени", обясни Росен Христов.