Преговори с "Газпром" могат да се водят само в рамките на сегашния договор, това заяви пред медиите служебният министър на енергетиката Росен Христов. Той отбеляза, че ако България не опита да получи договорените количества, е заплашена от милиарди лева санкции.

Христов обясни, че по договора с "Газпром" България е длъжна да плати поне 80% от договорените количества, независимо дали ги е ползвала или не. Страната ни е договорила 3 млрд. куб. метра на година, от които задължително трябва да заплати 2,4 млрд. куб. метра. Използвали сме е 1 млрд. кубични метра, което, според министъра, означава, че вероятно отиваме на арбитраж с Русия и може да загубим много пари.

Ако откажат, имаме защита за арбитража, заяви Христов. 

Важна е и цената, която по сегашния договор с "Газпром" е близка до тази, на която получаваме газ от Азербайджан, отбеляза Христов. Цената на газа, който ще получим от  двата танкера, е с 50 на сто по-висока от тази, по която бихме получили газ по договора с "Газпром". Това са стотици милиони повече, подчерта министърът и добави, че не разбира защо въпросът се политизира.

"Нещата са ясни - имаме договор, който, ако не го изпълним, дължим някакви умопомрачителни санкции от порядъка на милиарди. От друга страна по този договор може да получим газ, един от най-евтините в момента, и ние това нещо го поставяме под въпрос дали да го ползваме или не. Разбирам геополитика и всякакви други политики, но икономиката си е икономика и колкото повече смесваме политика с икономика и икономика с предизборни кампании, нещата стават по-зле за крайния потребител", коментира Христов. 

Журналистически въпрос, свързан с едностранната промяна на условията по договора, извършена от "Газпром", върна Христов в темата за арбитража. Едно е, когато "Газпром" прекрати доставките и договора... Каква е вероятността да спечелим при положение, че редица страни в Европа са приели тази схема на плащане и продължават да работят по нея - Германия, Италия, Гърция, Австрия, каза Христов. Имат газ, и не само че имат, а когато намалее, надават вой и искат повече от него; не се говори за спиране, а за получаване на колкото се може повече, каза министърът и добави: "А ние искаме да се откажем и да рискуваме арбитраж". Каква е нашата позиция - на отказ, а защо другите не го направиха, преценили са, че условията на плащане не е съществено условие и не би издържало в арбитража, коментира министърът. 

Има клиенти, готови да плащат и скъп газ, но болници, училища, браншови организации, фирми твърдо показаха, че искат по-евтин газ, и ние ще работим за доставка на максимално по-евтин газ, добави Христов.  

Христов допълни, че правителството продължава да търси всякакви други алтернативни източници на газ, но за момента "Газпром" е без алтернатива за по-ниски цени. Но няма да отидем при руската компания, ако имаме по-добра алтернатива, каза министърът.

Изявлението си служебният министър на енергетиката Росен Христов направи след работна среща за напредъка на интерконектора с Гърция. В нея участваха представители на гръцката фирма строител "Авакс", проектната компания сертифициран оператор ICGB, операторът "Булгартрансгаз", МРРБ, МОСВ и ДНСК.

 

Христов каза, че строителството на интерконектора към момента върви по план и няма отклонение от поставената цел - търговската експлоатация да започне от 1 октомври. Мониторингът обаче ще продължи, защото и най-малкото отклонение е критично и би се отразило на цялостния график, изтъкна министърът.

Росен Христов каза, че е поканил колегите си от Румъния и Гърция, с които да обсъди ситуацията с газовите доставки.

На 18 август, след инспекция на строителството, министър Христов оцени като реалистична възможността търговската експлоатация на интерконектора да започне на 1 октомври, но отбеляза, че проектът е на критичния път

Днес Христов повтори позицията си, че проектът е на критичния си път. 

Ако бъде забавен дори с няколко дни и влезе в експлоатация малко след 1 октомври, азерски газ ще потече от 1 ноември. А забавянето след 1 октомври е недопустимо, защото би нанесло значителни финансови щети на страната, каза тогава Росен Христов. Той заяви, че "ако трябва, ще се работи на място денонощно... така че да не допуснем такова закъснение".