Разглеждаме с безпокойство рисковете от възможно разширяване на ограничителните мерки на САЩ за износ на чипове, използвани за развитието на изкуствен интелект, предложени от предишната администрация - възможно е спрямо България и още 16 държави членки на ЕС да бъдат въведени ограничения от страна на САЩ, евентуално от 15 май 2025 г. Това казва министърът на външните работи Георг Георгиев в отговор на въпрос на народния представител от парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" Лена Бориславова.

Въпросът е за ефекта и последиците за българската икономика при въвеждане на 25% мито върху вноса на стоки от Европа в САЩ от април 2025 г. Въпросът е зададен на 27 февруари, а писменият отговор на министъра е връчен на 11 март, показва справка на интернет страницата на Народното събрание. Самият отговор също може да се прочете там.

Георгиев смята, че такава ограничителна тарифна мярка (по същество експортна такса) ще засегне развитието на мрежата от суперкомпютри в Европа и ще има отражение върху българската научна общност. Следва да бъде отчетено също, че тези мерки ще бъдат значително предизвикателство за ЕС като цяло и особено за единния пазар, тъй като по същество ще бъде нарушен принципът на свободното движение на стоки и услуги, казва министърът в своя отговор.

"В тази връзка насърчаваме усилията на Европейската комисия за излъчване на единно и ясно послание и изготвяне на общ подход на ЕС по този въпрос. Подчертаваме, че ЕС и САЩ са партньори в борбата срещу възможните негативни последици от използването на изкуствения интелект и това трябва да се комуникира ясно на всички нива пред американската страна", добавя Георгиев.

Министерството на външните работи следи с внимание развитията по отношение на изразеното на 26 февруари т.г. от президента на САЩ Доналд Тръмп намерение за налагане на 25% мита върху вноса от ЕС като част от серията протекционистки търговски мерки на САЩ. Съгласно информацията, с която разполагаме към момента, се очаква тези мита да влязат в сила на 2 април 2025 г. и основният им фокус да бъде върху автомобилния сектор, като се търси реципрочност, допълва Георгиев.

В контекста на общата търговска политика на ЕС и възможните негативни влияния върху единния европейски пазар при евентуално въвеждане от американска страна на допълнителни мита за европейски стоки, България се стреми да насърчава по-прагматичен подход на ЕС и проактивно ангажиране и съвместна работа с администрацията на САЩ с цел по-нататъшно укрепване на търговията, инвестициите и технологичното сътрудничество на базата на споделените ценности, включително чрез насърчаване на отворена и приобщаваща глобална икономика, която гарантира лоялна конкуренция, отговаря министърът.

Георг Георгиев добавя, че отстояваме виждането за необходимост да се полагат целенасочени усилия за разширяване на сътрудничеството със САЩ в ключови области като новите технологии, иновациите и изкуствения интелект, а страната ни се стреми да представя и утвърждава своя капацитет и потенциал в областта "на иновациите и изкуствения интелект, за да се позиционира като партньор на САЩ в тази ключова област с цел съвместно технологично израстване.

По думите на министъра САЩ остават ключов търговски партньор на България и на ЕС като цяло. Засилването на двустранната търговия и привличането на нови преки американски инвестиции в ключови сектори на българската икономика продължават да бъдат наши трайни приоритети, казва Георг Георгиев.

Днес влязоха в сила обявените миналия месец от Тръмп мита в размер на 25% върху целия внос в САЩ на стомана и алуминий. ЕС ще наложи контрамита на американски стоки на стойност 26 милиарда евро (28,33 млрд. долара), заяви в официално изявление Европейската комисия. Контрамерките влизат в сила от април.