В присъствието на президентите на България и на Азербайджан - Румен Радев и Илхам Алиев, в София бе подписан меморандум по инициативата Solidarity Ring за повишаване на сигурността на доставките на природен газ за Европейския съюз.

Под документа подписите си положиха българският служебен министър на енергетиката Росен Христов, министърът на енергетиката на Румъния Вирджил-Даниел Попеску, министърът на външните работи и търговията на Унгария Петер Сиярто, министърът на икономиката на Словашката република Карел Хирман и министърът на енергетиката на Азербайджан Парвиз Шахбазов.

Меморандумът е за развитие на сътрудничеството между операторите на газопреносните системи на България ("Булгартрансгаз"), Румъния (Transgaz), Унгария (FGSZ), Словакия (Eustream) и държавната петролна компания на Република Азербайджан (SOCAR). 

Съвместната инициатива Solidarity Ring (STRING) беше предложена от България и подкрепена от Европейската комисия. Проектът позволява пренос на допълнителни количества природен газ от Азербайджан, като се използва съществуващата газопреносна инфраструктура на България, Румъния, Унгария, Словакия.

Събитието съвпада с официалното откриване на представителство на SOCAR у нас беше договорено между двамата държавни глави през септември миналата година. Тогава Илхам Алиев бе на официално посещение у нас по покана на Румен Радев, като визитата включваше и официалното откриване на газовия интерконектор между Гърция и България.

Междувременно председателят КЕВР Иван Иванов съобщи, че след 2 седмици SOCAR ще получи лиценз за търговия с природен газ. Изявлението му идва, след като на свое заседание регулаторът разгледа заявлението на азербайджанската компания за издаване на лиценза.  

Иван Иванов отбеляза, че издаденият лиценз още повече засилва позициите на България като страна, която се явява изходна за доставката на природен газ за други страни в региона.

Радев: Партньорство в полза на целия ЕС

Република Азербайджан е стратегически партньор не само на Бъ

Алиевлгария, но и на Европейския съюз, заяви президентът на България Румен Радев след подписването на меморандума.

Подписаният днес документ затвърждава по един успешен начин нашето партньорство и ще доведе до откриването на нови възможности, посочи Радев.

Участниците в церемонията по подписване на Меморандума за разбирателство за насърчаване на сътрудничеството между Булгартрансгаз (България), Transgaz (Румъния), FGSZ (Унгария), Eustream (Словакия) и SOCAR (Азербайджан)

Снимка: БТА

Държавният глава припомни, че Азербайджан сключи през юли м.г. с Европейската комисия меморандум за стратегическо партньорство в сферата на енергетиката, включително за доставката на допълнителни количества газ.

Големият въпрос обаче остана - по какъв начин тези количества ще стигнат до ЕС. Залагаха се едни срокове, доста отдалечени във времето. Аз искам да поздравя именно министрите, подписали меморандума днес, за тяхната инициативност, организация и скорост, с която се намери решение - решение в името не само на нашите страни, а решение, което дава възможност за сигурност на доставките и диверсификация на целия район на Централна, Източна и Южна Европа, и то най-бързо, ефективно и евтино", допълни Румен Радев.

Алиев: Документ тъкмо навреме

С подписването на меморандума днес ще има по-голяма сигурност и доставки на газ до много повече страни в Европа, каза президентът на Азербайджан Илхам Алиев. Той определи подписването на меморандума  като "една много навременна стъпка". Това демонстрира нивото на взаимоотношенията между нашите държави, както и динамиката на политическия ни диалог, заяви той.

Алиев подчерта, че България и Азербайджан не са само стратегически партньори, но и приятели. Той отбеляза, че Азербайджан е подписала с девет други европейски държави стратегическо партньорство, което по думите му е много важно за бъдещето. 

Днес газ от Азербайджан се доставя до Грузия, Турция, България, Италия, като от тази година започваме да доставяме и до Румъния. До края на тази година, ако всички междусистемни връзки са налице, се надяваме да доставяме газ до Унгария и Словакия, каза Алиев.

Алиев изрази надежда да се увеличат доставките на газ от Азербайджан от шест до поне десет държави на европейския пазар.

В момента работим в преобразуването на Азербайджан като източник за производство и доставка на възобновяема електроенергия. Започнали сме изграждането и на соларни станции, каза президентът Алиев.

София: Заедно можем да посрещнем предизвикателствата

Енергийна сигурност никога не може да бъде постигната в една държава. Сигурността трябва да бъде постигната в региона и в цяла Европа, а България активно работи за това, заяви служебният министър на енергетиката Росен Христов.

"Глобалните предизвикателства, пред които сме изправени последните месеци, изискват глобални усилия. Няма значение колко е мощна икономиката на една държава или нейното географско положение, ако искаме да постигнем сигурност, трябва да работим за сигурност на енергийните доставки и зелен преход", каза министър Христов.

Той определи подписания меморандум като "сериозна стъпка за подобряване на енергийната сигурност".

"Показахме, че съвместно държавите от региона може да посрещнем предизвикателствата и да се справим", каза още българският енергиен министър.

Баку: Нов път за азерския газ

Днес сме свидетели на създаването на нов път на природен газ, доставян от Азербайджан до Европа, каза министърът на енергетиката на Азербайджан Парвиз Шахбазов след подписването на Меморандума. 

Шахбазов определи подписването на документа като огромна стъпка за реализиране на новата инициатива Solidarity Ring, която ще създаде нови пазари на газ от Азербайджан, а страната "да се установи като надежден партньор". Това ще е началото на новото сътрудничество между ЕС и Азербайджан, изтъкна той.

Будапеща: Диверсификация в ход

Когато говорим за диверсификация на газа в Европа, най-доброто решение е вносът на газ от Азербайджан, изтъкна министърът на външните работи и търговията на Унгария Петер Сиярто.

Братислава: Ясен политически сигнал

Подписването на меморандума за разбирателство представлява ясен политически сигнал за осигуряването на коридор на доставки от Азербайджан, каза министърът на икономиката на Словакия Карел Хирман. Според него това ще помогне за диверсификацията на доставките на газ.