"След като техническият дефект по свързване на платформата за регазификация на втечнен природен газ (ВПГ) до Александруполис е отстранен, терминалът ще бъде въведен в експлоатация на 1 октомври 2024 година. Вече са приключили и всички лицензионни процедури". Това потвърди енергийният министър Владимир Малинов, който заедно с представители на проектната компания "Газтрейд" С.А. инспектира приключилите дейности по съоръжението на място, на борда на платформата в Александруполис, Гърция.

Българският газопреносен оператор "Булгартрансгаз" е акционер с 20% от акциите в капитала на проектната компания. Новото плаващо съоръжение за приемане, съхранение и регазификация (Floating Storage Regasification Unit - FSRU) в Гърция има планиран капацитет за регазификация и подаване към газопреносната мрежа на Гърция от 6,1 млрд. м³ годишно. Капацитетът за съхранение е 170 хил. м³ ВПГ. Терминалът ще бъде второто съоръжение за ВПГ в региона след този в Ревитуса, Гърция, до което България ще има достъп.

Министерството на енергетиката припомня, че съгласно първоначално одобрения от акционерите график терминалът трябваше да бъде въведен в експлоатация през април 2024 г. След започване на дейностите по свързване на платформата за втечнен газ с газопровода бе констатиран дефект - наличие на вода в тръбопровода. Техническата неизправност бе отстранена чрез използване на т.нар. "неинтрузивен метод", чрез подаване на газ по контролиран начин от платформата за регазификация до газопреносната система на Гърция. Това не е наложило допълнителни финансови разходи по проекта.

Малинов изрази очакване до 15 август всички компании, които ще доставят втечнен природен газ до терминала, да заявят броя на каргата. До края на с.м. ще са разпределени и точните слотове за тези компании, коментира министърът. Той подчерта, че въвеждането в търговска експлоатация на терминала в Александруполис на 1 октомври ще съвпадне и с началото на предстоящата газова година.

"Началото на търговската експлоатация на терминала тази есен ще даде конкурентно предимство и ще гарантира сигурност на газовите доставки за предстоящия зимен сезон за региона на Югоизточна Европа с оглед потенциалното спиране на транспортирането на руски природен газ през украинска територия от началото на следващата година", изтъкна Малинов, цитиран в съобщението.

Споразумението за пренос на природен газ от Русия през Украйна с доставка на газ за Австрия и Словакия изтича в края на тази година, като не се очаква то да бъде удължено.

Евентуално по-нататъшно забавяне (след четвъртото тримесечие), според експерти, можеше да има значителен негативен резултат, особено при силно застудяване през зимата.

Терминалът е в синергия с други инфраструктурни проекти в региона, като интерконектора Гърция-България (IGB) и разширението на Подземното газово хранилище "Чирен".

Терминалът и посоките на газовия преност

Снимка: Gastrade, архив

Проектът е от стратегическо значение като ще осигури важен коридор за доставка на втечнен природен газ от алтернативни източници за целия регион.

Терминалът ще снабдява както вътрешния пазар, така и други страни, включени в инициативата за Вертикален коридор, който свързва Гърция с България, Румъния, Унгария, Словакия, Молдова и Украйна - и се счита за решаващ за усилията на региона за диверсификация на доставките на природен газ.

Освен "Булгартрансгаз", акционери в "Газтрейд" са гръцките държавни газови компании ДЕПА (DEPA) и ДЕСФА (DESFA), основателят Копелузу (Copelouzou) и "Газлог" (GasLog).