Пускането в експлоатация на новото плаващо съоръжение за съхранение и регазификация (FSRU) в Гърция с капацитет от 5,5 млрд. куб. м/година бе отложено за неопределено време. Този плаващ LNG терминал ще бъде първия в страната, а забавянето на проекта повдига въпроси относно сигурността на доставките в Европа тази зима. Това споделиха пазарни участници пред изданието Montel.

FSRU, който се намира в Егейско море, близо до Александруполис, по-рано беше планиран да започне работа до средата на юни. Въпреки това източник от оператора Gastrade каза на Montel, че вече няма планирана конкретна дата за търговски старт на операциите.

Терминалът в крайна сметка ще снабдява както вътрешния пазар, така и други страни, включени в инициативата за Вертикален коридор - който свързва Гърция с България, Румъния, Унгария, Словакия, Молдова и Украйна - и се счита за решаващ за усилията на региона за диверсификация на доставките на природен газ. България има 20% участие в проекта за LNG терминала чрез Българския енергиен холдинг.

Като такъв важен проект наскоро министърът на енергетиката на България призова за бързи действия от Gastrade, за да се даде възможност за стартиране на търговска дейност на терминала.

Няма незабавно въздействие върху пазарите

Въпреки че не се очаква отлагането да има незабавно въздействие върху динамиката на европейския пазар или цените - на фона на достатъчното регионално предлагане и относително високите нива на съхранение - по-нататъшно забавяне след четвъртото тримесечие може да има значителен ефект. Особено ако има силно застудяване през зимата, споделиха участниците на пазара пред изданието.

Друг проблем е, че споразумението за транзитиране на природен газ на Русия през Украйна с доставка на газ за Австрия и Словакия изтича в края на тази година. А и не се очаква то да бъде удължено.

"Голямо безпокойство за пазара би бил договорът за транзит, който изтича в края на годината, което оставя Словакия и Австрия да търсят алтернативни доставки на газ", каза Олумиде Аджайи, старши газов анализатор в LSEG.

Европейският внос на втечнен природен газ се очаква да покрие половината от почти 14 милиарда кубически метра руски газови потоци, които ще бъдат загубени, ако Украйна не поднови споразумението за транзит. Неговият срок е до края на годината, а двете страни не обсъждат подновяването му, припомнят от Montel.

Въпреки несигурността, пред която са изправени доставките на газ тази зима, европейският референтен холандски пазар на TTF беше само в леко контанго - където договорите се търгуват на по-високи цени по кривата. Това се счита за нормално за бъдещи договори.

Договорът за доставки за следващия месец последно бе на нива от 32 EUR/MWh, докато за последното тримесечие на годината нивото е 36,36 EUR/MWh. Доставките за първото тримесечие на 2025 г. е за 38,08 EUR/MWh, според данните на ICE Endex.